Reklama

Teatr ucha

Teatr ucha

04.07.2006
Czyta się kilka minut
Gdyby Wilhelm Furtwäng­ler był Francuzem i miał dziś 44 lata, dyrygowałby pewnie kapelą w Clermont-Ferrand i zadbano by starannie o to, by nie rzucał cienia na miernoty błyszczące na paryskim firmamencie. A poza tym - szukałby szczęścia i sławy za granicą. Marca Minkowskiego łaskawy establishment, od lat patrzący nań krzywo, niemal otwarcie do tego zachęca.
G

Gdy we wrześniu 2005 roku szef Muzyków z Luwru i Grenoble po raz kolejny dostał kosza i ku ogólnemu zaskoczeniu dyrektorem paryskiej Opéra Comique mianowany został Jerôme Deschamps, teatralny dadaista bliski memu sercu, lecz o muzyce mający blade raczej pojęcie, minister kultury Renaud Donnedieu de Vabres wysłał Minkowskiemu list, w którym wyjaśniał z rozbrajającą hipokryzją, że pokazano mu drzwi jedynie po to, aby "nie szkodzić jego międzynarodowej karierze". Konkurs był maskaradą, wszystko było z góry ukartowane.

- Wiele miesięcy pracy na nic! - wścieka się Minkowski. Ale nie uważa się za kogoś, kto z racji swego talentu byłby szczególnie dyskryminowany: - Taka kariera, w moim wieku, taki entuzjazm publiczności, naprawdę nie mam powodów do narzekań! - protestuje nieomal zdziwiony, że mam jeszcze jakieś złudzenia co do obyczajów, panujących w ludzkim...

15624

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]