Reklama

Elektryzująca sinusoida

Elektryzująca sinusoida

27.02.2006
Czyta się kilka minut
Berlioz pod batutą Minkowskiego zachwyca. I o dziwo, budzi to ogromną konsternację u "wyrobionych słuchaczy. Może to wyłącznie zasługa dyrygenta, bo przecież Berlioz-kompozytor nie napisał nic nadzwyczajnego?.
Marc Minkowski
H

Hector Berlioz, neurotyk, zawsze lokujący swe uczucia niewłaściwie, znany jest dzisiaj jako "autor jednego dzieła" - "Symfonii Fantastycznej". Bardziej wtajemniczeni słyszeli zapewne o jego niezwykle płodnej działalności literackiej. Był krytykiem-felietonistą (niezrównanym prozaikiem-stylistą na łamach "Le Journal des Debats"), autorem znakomitych "Pamiętników", "Traktatu o instrumentacji", a także ponad 4 tysięcy listów (m.in. do Wagnera, Goethego, Balzaca, a nawet Napoleona III). Jego twórczość muzyczna - reaktywowana przez Toscaniniego, sir Colina Davisa, Norringtona, a ostatnio przez Gardinera, Levina, Bouleza i właśnie Marka Minkowskiego ("Symfonia Fantastyczna" dla Deutsche Grammophon) - wraca do łask, ale nadal wzbudza kontrowersje. Kompozytor zresztą przez całe życie borykał się z niezrozumieniem, oziębłością, złośliwą i niesprawiedliwą krytyką.

A...

4258

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]