Reklama

Czarodziejska Chmura

Czarodziejska Chmura

08.04.2013
Czyta się kilka minut
Joanna Bator przetopiła swe doktoraty i dyplomy na czystą literaturę bez skazy, tętniącą życiem, olśniewającą plastycznością języka i podporządkowaną bez reszty jednej, podwójnej idei: zrozumieć i odczuć. Oto próba dowodu w dwunastu niby-sonetach.
1

1. Łzy szczęścia
„Ich hatte viel Bekümmernis” (W smutku głębokim pogrążony) – jedna z najpiękniejszych kantat Bacha towarzyszy mi przy lekturze ostatnich stron „Chmurdalii”. Zapewne rozmyślnie wybrałem sobie tę rozkoszną pokutę. Nie ma wyborów całkiem przypadkowych, zupełnie bezinteresownych. Lubimy świadomość, że na coś mamy wpływ.
Czułem z góry, przeczuwając koniec rękodzieła, że w epopei Jadzi, Dominiki czy Grażynki nadeszła chwila ukojenia, pogodzenia się z losem, złapania swego pana boga za nogi, przez co każdy, zwłaszcza jeśli jest odmieńcem, rozumie co innego. Gdyż każdy ma takiego pana boga, jaki mu się zmajstrował lub nie.
Joannie Bator nie zmajstrował się żaden bóg, nakazujący najprzód siebie czcić i wierzyć w coś na ślepo. Nic jej nie mówią przykazania wymyślone przez boga wymyślonego interesownie przez ludzi. Wszystkie gotowa jest...

22388

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]