Reklama

Pośmiertne arcydzieło

Pośmiertne arcydzieło

08.05.2006
Czyta się kilka minut
Był duchowym synem Couperina i Rameau, niemal w prostej linii, najwyżej z przesiadką na stacji Chopin. Z nutami i słowami robił, co chciał, w istnym stanie łaski. Był jednym z największych krytyków muzycznych i największym francuskim kompozytorem. A przy tym niezrównanym epistolografem.
Claude Debussy
N

Nic więc dziwnego, że monumentalne wydanie "Korespondencji Claude'a Debussy'ego" - trzy tysiące listów, ponad dwa tysiące trzysta stron, wypieszczonych redakcyjnie przez Gallimarda - to we Francji co najmniej takie wydarzenie, jak w Polsce pełne wydanie korespondencji Chopina. Literacko wręcz bardziej znaczące, gdyż Klaudiusz w piórze mocniejszy był od Frycka i ta summa - owoc mrówczej pracy François Lesure'a i Denisa Herlina - jawi się jako swego rodzaju ostatnie, pośmiertne arcydzieło.

Wyłania się z tych listów postać niesłychanie barwna, nietypowa, pełna sprzeczności i zarazem niezwykle pociągająca. Największemu geniuszowi swoich czasów, o ironio, przez całe życie brakuje pieniędzy. Nieraz skarży się, że po prostu doskwiera mu głód. Nieustannie jest chory, wpada w depresję, raz po raz upada na dno rozpaczy, nigdzie mu nie jest dobrze. Nie cierpi podróży,...

5274

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]