Reklama

Ostatni najazd na klasztor

Ostatni najazd na klasztor

10.01.2012
Czyta się kilka minut
Ani Tatarzy, ani Szwedzi, ani polscy komuniści nie dali rady staniąteckim benedyktynkom. Po 800 latach istnienia ich klasztorowi grozi jednak katastrofa budowlana.
Klasztor ss. benedyktynek w Staniątkach k. Krakowa / fot. Grażyna Makara
P

Przed wizytą w Staniątkach wyobrazić można sobie wszystko: że strop się sypie, bo zbutwiały belki wspornikowe; że tynk odpada, bo wilgoć osłabiła ściany; że podmokły grunt stopniowo pochyla ściany kościoła. Ale jak przygotować się na widok znikających świętych? Albo Matki Bożej, która straciła oczy? Grzyb i wilgoć, jak nowotwór, wyżerają stare freski na ścianach klasztoru sióstr benedyktynek. Tynk trzeba wycinać operacyjnie, płat po płacie.

W odległości pół godziny jazdy samochodem na wschód od Krakowa, 19 benedyktynek podjęło nierówną walkę o uratowanie zabytkowego opactwa. - To, że klasztor jeszcze się nie rozpadł, jest zasługą sióstr. Jak na ich wiek, jak na wilgoć i zimno, które tak psują im zdrowie, same dokonały już wiele - mówi matka Stefania Polkowska, przełożona klasztoru.

Większość zgromadzenia stanowią siostry wiekowe. Z niskich...

15305

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]