Reklama

Oscar: niezmienne reguły gry

Oscar: niezmienne reguły gry

06.03.2005
Czyta się kilka minut
Oscarowa gala niezmiennie przypomina, że film ma charakter przede wszystkim przemysłowy. W chwili finałowego rozdania nagród na scenie pojawiają się zawsze producenci - jakby w konkursie na książkę roku nagradzać nie autora, lecz wydawcę. Ale kino to gigantyczna machina produkcyjna. I ten moment - kiedy w blasku reflektorów triumfują biznesmeni - pozbawia złudzeń co do reguł gry.
C

Clint Eastwood, główny laureat tegorocznych Oscarów, jest i reżyserem, i producentem. “Za wszelką cenę", opowieść o zdeterminowanej bokserce i jej złożonej relacji z trenerem, łączy rzetelne kino “producenckie", sformatowane pod oczekiwania naszej widowni, z indywidualną wrażliwością twórcy. Eastwood od 30 lat tworzy filmy problemowe, pytające o wartości, często zapatrzone w stronę dawnego kina. A jeśli nawet próbuje coś w nich demitologizować (jak w westernie “Bez przebaczenia"), porusza się w granicach bezpiecznej formuły. Inaczej Martin Scorsese, który nie raz pokazał swój pazur. Od jakiegoś czasu zaczął chyba wątpić, czy opłaca się być outsiderem - choć w salonie odrzuconych zasiada obok Felliniego, Hitchcocka czy Kubricka (nigdy nie dostali najważniejszych Oscarów). “Aviator" - film jakby z założenia “oscarowy" - okazał się wielkim przegranym. Ale i tego można się było...

1092

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]