Reklama

Oliwek i igrzysk

Oliwek i igrzysk

27.02.2017
Czyta się kilka minut
Jedni wołają „spalić!”, drudzy krzyczą „cenzura!”, a ja coraz mniej widzę szczegóły ich twarzy.
Fot. Michele Constantini / ALTOPRESS / EAST NEWS
Fot. Michele Constantini / ALTOPRESS / EAST NEWS
I

Ilekroć dojdzie do obustronnego podniecenia przy okazji dyżurnej sztuki lub filmu, który wciąga w grę symbole, czy to religijne, czy to narodowo-wspólnotowe, prześladuje mnie cykliczna powtarzalność tego, nomen omen, teatru. Od jakiegoś czasu – i to jest nowe – mam jednak dysonans, słuchając obrońców wolności wyrazu. Sami bowiem sięgają nazbyt prędko po pojęcie mowy nienawiści, by wzywać do prawnego wycinania z horyzontu wypowiedzi, które z kolei naruszają wartości dla nich ważne.

Niedawno jeszcze przyjąłbym argument, że nie ma tu mowy o symetrii, bo po jednej stronie jest dominująca większość zakorzeniona w instytucjach, po drugiej zaś mniejszość, tradycyjnie stygmatyzowana, np. osoby homoseksualne. Tak się jednak porobiło, że nie tylko w Berlinie czy Barcelonie, ale i już w pewnych dzielnicach Warszawy chrześcijanie zaczynają liczbowo stanowić mniejszość, choć bardzo...

5828

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]