Reklama

Ładowanie...

Okna na świat

14.06.2006
Czyta się kilka minut
Tygodnik Powszechny: - 60 lat miesięcznika, który był i pozostaje miejscem spotkania najwybitniejszych polskich intelektualistów. Zapewne każdy z Panów umiałby wskazać w tym sześćdziesięcioleciu najważniejszy dla siebie artykuł, a może najważniejszego autora...
M

MICHAŁ BARDEL: - Dla mnie najistotniejsze są wczesne teksty, z pierwszego okresu istnienia "Znaku", które kreślą program rzetelnego katolicyzmu i wskazują drogi do niego prowadzące - jak "Droga katechumena" Jerzego Zawieyskiego czy "Dlaczego jestem katolikiem" Antoniego Gołubiewa. Kiedy przygotowywałem antologię "Ku jedności świata", rocznicowy wybór artykułów ze "Znaku", zauważyłem, że stare teksty dotyczące sztuki, filozofii czy literatury w większości się przedawniły, bo czym innym dzisiaj żyjemy, natomiast nie przedawniły się teksty dotyczące życia Kościoła. Ich aktualność czasem przeraża...

JAROSŁAW GOWIN: - W przygotowanej przez Ciebie książce nie ma tekstu, który dla mnie był najważniejszy w dziejach "Znaku", czyli opowiadania Hanny Malewskiej "Sir Thomas More odmawia". Ono jest dla mnie aktualne nie dlatego, żebym chciał snuć jakieś analogie między latami 50. a epoką...

10637

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Podobne teksty

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]