Ładowanie...
Okna na świat
MICHAŁ BARDEL: - Dla mnie najistotniejsze są wczesne teksty, z pierwszego okresu istnienia "Znaku", które kreślą program rzetelnego katolicyzmu i wskazują drogi do niego prowadzące - jak "Droga katechumena" Jerzego Zawieyskiego czy "Dlaczego jestem katolikiem" Antoniego Gołubiewa. Kiedy przygotowywałem antologię "Ku jedności świata", rocznicowy wybór artykułów ze "Znaku", zauważyłem, że stare teksty dotyczące sztuki, filozofii czy literatury w większości się przedawniły, bo czym innym dzisiaj żyjemy, natomiast nie przedawniły się teksty dotyczące życia Kościoła. Ich aktualność czasem przeraża...
JAROSŁAW GOWIN: - W przygotowanej przez Ciebie książce nie ma tekstu, który dla mnie był najważniejszy w dziejach "Znaku", czyli opowiadania Hanny Malewskiej "Sir Thomas More odmawia". Ono jest dla mnie aktualne nie dlatego, żebym chciał snuć jakieś analogie między latami 50. a epoką...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
360 zł 160 zł taniej
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]