Reklama

Galijska wioska skręca w lewo

Galijska wioska skręca w lewo

15.05.2012
Czyta się kilka minut
Czego należy się spodziewać po nowym prezydencie Francji? Czy zwycięstwo francuskich socjalistów to początek „czerwonej fali” w Europie, od dekady rządzonej przez prawicę?
Prezydent elekt Francji Francois Hollande, Tulle, 11 maja 2011 r. Fot. Jean-Pierre Muller / AFP / East News
P

Prezydent ustępujący i prezydent elekt, wyjątkowo razem, na Polach Elizejskich świętujący 67. rocznicę zakończenia II wojny światowej – temu obrazowi nie brak symbolicznej siły, mającej ilustrować dojrzałość francuskich instytucji i rutynę zmiany na szczycie władzy. „Spokojne” wybory (by przywołać określenie obu kandydatów), tak jakby „spokojna” klęska Nicolasa Sarkozy’ego (ostatecznie) ukazała odchodzącemu politykowi styl prezydentury, którego wyborcy desperacko szukali w nim przez pięć ostatnich lat. Fakt, francuska ordynacja wzmacnia stabilność systemu, podobnie jak wysoka frekwencja (choć mniejsza niż w 2007 r.). Ale właśnie dlatego obraz Pól Elizejskich z 8 maja jest mylący. Bo nawet jeśli gest jest fair play i uspokajający, to cień kryzysu, który obiega Europę, jest już mniej kojący.

W 1981 r. François Mitterrand – pierwszy socjalista, który wprowadził się do Pałacu...

10906

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]