Reklama

Obyczaje

Obyczaje

29.01.2017
Czyta się kilka minut
Znana anegdota opowiada, że kiedy Leśmian zwierzył się Parandowskiemu, iż zamierza jeden ze swoich tomów (lub utworów – zdarzenie znamy jedynie z opisu Jana Kotta) zatytułować „Zdziczenie obyczajów pośmiertnych”, Parandowski wybuchnął śmiechem.
L

Leśmian zapytał, co go tak rozśmieszyło, a autor „Alchemii słowa” odparł, że z tak sformułowanego tytułu wynika, iż o życiu pośmiertnym mamy „dokładne wiadomości”. „A tak”, miał odpowiedzieć poeta, „o życiu pozagrobowym wiemy dużo więcej niż o tym, co się teraz dzieje”.

Zdanie efektowne, nie wiadomo, czy prawdziwe, ale na pewno prawdopodobne. Być może Leśmian nie użył wcale liczby mnogiej, tylko powiedział: w i e m dużo więcej; tak byłoby jeszcze efektowniej, a i bardziej prawdziwie. Jak wiadomo, temat życia po śmierci traktował niezwykle poważnie. Ostatecznie poemat „Zdziczenie obyczajów pośmiertnych” nie wszedł do żadnej z książek; zdaniem Jarosława Marka Rymkiewicza, kiedy Leśmian pisał go w połowie lat trzydziestych, „cała ta problematyka chyba go już trochę nudziła”, a „Zdziczenie…” jest utworem „nieudanym, który właściwie tylko powtarza to, o czym w innym sposobie,...

4034

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Interesujące i świeże spojrzenie na twórczość Leśmiana. Dziękuję.

z zaciekawieniem. Wiersz Leśmiana przedni. Dziękuję.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]