Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Obyczaje

Obyczaje

29.01.2017
Czyta się kilka minut
Znana anegdota opowiada, że kiedy Leśmian zwierzył się Parandowskiemu, iż zamierza jeden ze swoich tomów (lub utworów – zdarzenie znamy jedynie z opisu Jana Kotta) zatytułować „Zdziczenie obyczajów pośmiertnych”, Parandowski wybuchnął śmiechem.
L

Leśmian zapytał, co go tak rozśmieszyło, a autor „Alchemii słowa” odparł, że z tak sformułowanego tytułu wynika, iż o życiu pośmiertnym mamy „dokładne wiadomości”. „A tak”, miał odpowiedzieć poeta, „o życiu pozagrobowym wiemy dużo więcej niż o tym, co się teraz dzieje”.

Zdanie efektowne, nie wiadomo, czy prawdziwe, ale na pewno prawdopodobne. Być może Leśmian nie użył wcale liczby mnogiej, tylko powiedział: w i e m dużo więcej; tak byłoby jeszcze efektowniej, a i bardziej prawdziwie. Jak wiadomo, temat życia po śmierci traktował niezwykle poważnie. Ostatecznie poemat „Zdziczenie obyczajów pośmiertnych” nie wszedł do żadnej z książek; zdaniem Jarosława Marka Rymkiewicza, kiedy Leśmian pisał go w połowie lat trzydziestych, „cała ta problematyka chyba go już trochę nudziła”, a „Zdziczenie…” jest utworem „nieudanym, który właściwie tylko powtarza to, o czym w innym sposobie,...

4034

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Interesujące i świeże spojrzenie na twórczość Leśmiana. Dziękuję.

z zaciekawieniem. Wiersz Leśmiana przedni. Dziękuję.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]