Reklama

Męski klub dyskusyjny

Męski klub dyskusyjny

30.01.2016
Czyta się kilka minut
Dbałość o proporcje płci w debacie publicznej nie musi oznaczać pilnowania sztywnych kwot. Wystarczy wrażliwość.
Manifa w Krakowie, marzec 2011 r. Fot. Kamila Zarembska
K

Kilka lat temu na pewnym przyjęciu odbyłam niezobowiązującą rozmowę na temat „dlaczego tak mało kobiet odnosi sukcesy w sztuce i w nauce”. Moi rozmówcy mieli poglądy prawicowe, ale nie przeszkodziło to nam szybko dojść do wspólnego wniosku: jeśli przez kilkanaście, kilkadziesiąt lat obie płcie będą miały równe szanse zrobienia kariery na tych polach, będziemy mieć ostateczny dowód, czy to zjawisko ma przyczyny społeczne, czy może biologiczne.

Na zaczątek odpowiedzi nie trzeba było czekać aż tak długo. W teście z nauk ścisłych przeprowadzonym przez OECD w 2009 r. w większości najbardziej rozwiniętych krajów świata żeńskie 15-latki wypadły lepiej od rówieśników.

Podobne wyniki przynoszą testy programu oceny umiejętności uczniowskich PISA. Również w konkursach naukowych dla licealistów kobiety radzą sobie coraz lepiej – na przykład 17-letnia Olivia Hallisey z Connecticut...

10198

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]