Reklama

My z nich wszyscy

My z nich wszyscy

13.06.2016
Czyta się kilka minut
Piotr Nesterowicz, reportażysta: Po przyjeździe do miasta młodzi przenoszący się po wojnie ze wsi nie zapomnieli o bagażu, który ze sobą przynieśli. To do dziś rzutuje na to, jacy jesteśmy.
Neon na moście Gdańskim w Warszawie stworzony w ramach konkursu na symbol miasta otwartego na przybyszów, 2014 r. Fot. Karol Serewis / EAST NEWS
M

MIŁADA JĘDRYSIK: Dlaczego książka o młodych ludziach ze wsi, którzy uwierzyli w socjalizm? Teraz przecież na fali są ci, którzy nigdy, ani przez chwilę w niego nie uwierzyli: żołnierze wyklęci.

PIOTR NESTEROWICZ: Pisząc moją poprzednią książkę, „Cudowną”, natrafiłem na wydane w latach 60. przez Związek Młodzieży Wiejskiej pamiętniki młodzieży. Te historie przypominały losy moich rodziców, którzy byli niewiele młodsi od autorów wspomnień. Pochodzili z małych wsi, pojechali na studia do Opola i już w mieście zostali. To jest coś, o czym w ogóle nie mówimy – wyparliśmy z pamięci migrację do miast i nasze w większości chłopskie pochodzenie. Namysłu nad masową zmianą, która przecież wykuła nasze społeczeństwo, jakby w ogóle nie było.

Po przyjeździe do miasta ludzie ze wsi nie zapomnieli o swoim wychowaniu, wykształceniu, o całym bagażu,...

15756

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]