Reklama

Cyfrowe Państwo Boże

Cyfrowe Państwo Boże

19.03.2016
Czyta się kilka minut
Nikodem Bończa-Tomaszewski: „Kto by między wami chciał się stać wielkim, niech będzie sługą waszym”. Kto chce iść za tymi słowami Jezusa, musi używać najnowszych form dialogu i komunikacji, aby zbudować państwo solidarne z obywatelami.
Nikodem Bończa-Tomaszewski Fot. Michał Gmitruk / ARCHIWUM FUNDACJI NA RZECZ NAUKI POLSKIEJ
M

MIŁADA JĘDRYSIK: Tworzył Pan Narodowe Archiwum Cyfrowe i kierował Centralnym Ośrodkiem Informatyki MSW. A jednocześnie redagował Pan mesjanistyczny periodyk „44/Czterdzieści i Cztery”. Wydawałoby się, że te dwa obszary aktywności trudno pogodzić.

NIKODEM BOŃCZA-TOMASZEWSKI: Musimy pamiętać, że mesjanizm w Polsce wyszedł z łona romantyzmu i dlatego jest zjawiskiem na wskroś nowoczesnym. Można go interpretować w taki sposób, iż jest to romantyzm stawiający sobie poważne pytanie o istnienie Boga. Boga, który zmaterializował się na ziemi i zapowiedział, że powróci. Cała kultura europejska od św. Pawła próbuje odpowiedzieć na pytanie, dlaczego Apokalipsa jeszcze nie nastąpiła, kiedy nastąpi i co to dla nas oznacza. Romantyzm odnawia to myślenie, stawia pytanie o istnienie Boga w kontekście nowoczesności. Radykalnie zrywa z postępem, wieszcząc, że...

15409

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]