Reklama

Cyfrowe Państwo Boże

19.03.2016
Czyta się kilka minut
Nikodem Bończa-Tomaszewski: „Kto by między wami chciał się stać wielkim, niech będzie sługą waszym”. Kto chce iść za tymi słowami Jezusa, musi używać najnowszych form dialogu i komunikacji, aby zbudować państwo solidarne z obywatelami.
Nikodem Bończa-Tomaszewski Fot. Michał Gmitruk / ARCHIWUM FUNDACJI NA RZECZ NAUKI POLSKIEJ
M

MIŁADA JĘDRYSIK: Tworzył Pan Narodowe Archiwum Cyfrowe i kierował Centralnym Ośrodkiem Informatyki MSW. A jednocześnie redagował Pan mesjanistyczny periodyk „44/Czterdzieści i Cztery”. Wydawałoby się, że te dwa obszary aktywności trudno pogodzić.

NIKODEM BOŃCZA-TOMASZEWSKI: Musimy pamiętać, że mesjanizm w Polsce wyszedł z łona romantyzmu i dlatego jest zjawiskiem na wskroś nowoczesnym. Można go interpretować w taki sposób, iż jest to romantyzm stawiający sobie poważne pytanie o istnienie Boga. Boga, który zmaterializował się na ziemi i zapowiedział, że powróci. Cała kultura europejska od św. Pawła próbuje odpowiedzieć na pytanie, dlaczego Apokalipsa jeszcze nie nastąpiła, kiedy nastąpi i co to dla nas oznacza. Romantyzm odnawia to myślenie, stawia pytanie o istnienie Boga w kontekście nowoczesności. Radykalnie zrywa z postępem, wieszcząc, że...

15409

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]