Reklama

Ładowanie...

Obce słowa w moim języku

Obce słowa w moim języku

18.03.2014
Czyta się kilka minut
Pandelis Boukalas urodził się w 1957 r., jest greckim poetą, wybitnym tłumaczem literatury antycznej, eseistą i dziennikarzem.
Pandelis Boukalas (Grecja)
Z

Za tom „Czasowniki”, przetłumaczony na język polski przez znakomitego neohellenistę, Michała Bzinkowskiego, otrzymał w 2010 r. Państwową Nagrodę Poetycką. Współpracuje z dziennikiem „Kathimerini”, do którego pisuje regularnie od 1989 r.
Boukalas bardzo często wprowadza do swych wierszy obcą mowę. Raz są to cytaty z dawnych poetów greckich, strzępy ich klasycznych utworów, które wyrywa z kontekstu, oczyszcza z bibliotecznego kurzu i niejako przymusza do wyrażania niespodziewanych znaczeń. Innym znów razem jest to rozwibrowana, miejscami bełkotliwa mowa imigrantów, podsłuchiwana podczas spacerów po mieście. W tym wypadku obcy język nie pozwala nawiązać kontaktu z innym, uniemożliwia spotkanie, jest ruchomą ścianą, która zasłania i grodzi. Skłania to poetę do zakwestionowania fundamentów własnej mowy jawiącej się jako pusta skorupa. Ale Boukalas nie poprzestaje na negatywnym rozpoznaniu. Sugeruje, że powinniśmy stanąć na zewnątrz języka, oddalić się od niego, by w doświadczeniu skrajnego odosobnienia znaleźć impuls umożliwiający zawiązanie nowej relacji ze światem. Wtedy dopiero będziemy w stanie skłonić język do większej gościnności i otwartości. Wiersz stanie się azylem dla tych, co uciekają przed czasem, śmiercią i utratą. Tytułowe „czasowniki” to słowa, które dynamizują świat wokół nas, wprowadzają do niego energię stanowiącą realną przeciwwagę dla przemijania.

Autor artykułu

Urodzony w 1978 roku. Aktywista literacki, filozof literatury, eseista, redaktor, wydawca, krytyk i tłumacz. Dyrektor programowy Festiwalu Conrada. Redaktor działu kultury "Tygodnika...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]