Ładowanie...
Złudne łuny

Dlaczego poezja jest dla nas tak ważna? Na czym polega dziś jej znaczenie dla ludzkiego plemienia? W jednej ze swych rozpraw włoski filozof Giorgio Agamben powiada, że udzielających odpowiedzi na powyższe pytanie możemy podzielić na dwie grupy, z których każda odwołuje się w swej argumentacji do pojęcia „życia”, zakładając, że dla wszystkich – poetów, czytelników, a nawet nieczytelników – stanowi ono wartość bezdyskusyjną.
Przedstawiciele pierwszej z grup uważają, że poezja jest istotna tylko o tyle, o ile pozostaje w ścisłym związku z życiem: opisuje je, pomaga w jego zrozumieniu, wyraża jego istotę, a w swej najdoskonalszej postaci staje się od życia nieodróżnialna, stapiając się z nim za sprawą alchemicznej przemiany słowa w ciało. Druga grupa utrzymuje natomiast, że znaczenie poezji wynika z jej nieprzyległości do życia i świata: wiersz jest bytem niepodległym żadnej...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]