Reklama

Złudne łuny

Złudne łuny

14.01.2013
Czyta się kilka minut
Ideał, który życie i język trzymał w mocnym uścisku, został niegdyś zaprzepaszczony. Życie znajduje się zawsze obok słowa, daremnie szukając drogi powrotnej.
Rys. Marcin Bondarowicz
D

Dlaczego poezja jest dla nas tak ważna? Na czym polega dziś jej znaczenie dla ludzkiego plemienia? W jednej ze swych rozpraw włoski filozof Giorgio Agamben powiada, że udzielających odpowiedzi na powyższe pytanie możemy podzielić na dwie grupy, z których każda odwołuje się w swej argumentacji do pojęcia „życia”, zakładając, że dla wszystkich – poetów, czytelników, a nawet nieczytelników – stanowi ono wartość bezdyskusyjną.

Przedstawiciele pierwszej z grup uważają, że poezja jest istotna tylko o tyle, o ile pozostaje w ścisłym związku z życiem: opisuje je, pomaga w jego zrozumieniu, wyraża jego istotę, a w swej najdoskonalszej postaci staje się od życia nieodróżnialna, stapiając się z nim za sprawą alchemicznej przemiany słowa w ciało. Druga grupa utrzymuje natomiast, że znaczenie poezji wynika z jej nieprzyległości do życia i świata: wiersz jest bytem niepodległym żadnej...

18338

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]