Reklama

open eyes economic summit 2019

Głosy na czatach

Głosy na czatach

16.03.2010
Czyta się kilka minut
W nowym tomie Sosnowski tworzy spektakl, sceniczne widowisko, w którym mieszają się ze sobą fragmenty pieśni, guseł, inkantacji i klipów muzycznych. Uczucie oszołomienia nie opuszcza czytelnika ani na chwilę.
"poems" - okładka książki
I

I nocą z małej czatuje galery.

Byron

Tłumacząc swoją koncepcję poezji, Andrzej Sosnowski powiedział niegdyś, że "wiersz nie jest przekładem czegoś, co istnieje zawczasu". Nie powinniśmy zatem szukać jego źródeł na zewnątrz języka: w rzeczywistości, w prywatnym lub zbiorowym doświadczeniu, w narzuconej lub przyjętej idei etc. Nie oznacza to oczywiście, że tekst poetycki nie ma z tymi sferami nic wspólnego. Związki między językiem i światem (wewnętrznym lub zewnętrznym, naturalnym i politycznym) są ściślejsze, niż skłonni bylibyśmy sądzić. Jeśli Sosnowski kwestionuje adekwatność pojęcia "przekładu", to dlatego, że w jego przekonaniu samo "istnienie" zaczyna się w mowie (albo lepiej: wraz z mową, w tym samym, co ona czasie) i w niej także się rozgrywa.

W nowym tomie Sosnowskiego ta "rozgrywka" jest szczególnie zaskakująca. Przede...

13449

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]