O przyszłości: Dukaj

Reklama

O przyszłości: Dukaj

O przyszłości: Dukaj

| opracował Michał Kuźmiński
11.03.2020
Czyta się kilka minut
Święto Flagi – ponad 10 tys. szturmówek na krakowskich Błoniach. 2 maja 2019 r. / FOT. JAKUB WŁODEK / AGENCJA GAZETA
Święto Flagi – ponad 10 tys. szturmówek na krakowskich Błoniach. 2 maja 2019 r. / FOT. JAKUB WŁODEK / AGENCJA GAZETA
G

Gdy upadną niezmienniki
Weźmy ideę obecnie najżywszą w science fiction, którą sam często się zajmuję: transhumanizm. Czy technologie (genetyczne, informatyczne, neurologiczne) wyjmujące człowieka spod władzy przyrody i oddające go w całości w jego własne ręce wejdą do użytku za lat 20, 50, czy 100 – to nie robi większej różnicy; ważna jest sama możliwość owej rewolucji. (...)

Na czym stoi sztuka, filozofia, religia człowieka od zarania dziejów? Na kilku granicznych niezmiennikach: śmierci, płci, fizjologii, cierpieniu fizycznym, jednostkowym „ja”, genetycznej dziedziczności itp. To wszystko zniknie nie na poziomie idei rozważanych przez filozofów, ale najzupełniej dosłownie, i my podświadomie już to czujemy – tracimy grunt pod nogami, a zarazem walą się wokół nas całe piramidy myśli, tysiącletnie konstrukty tradycji, systemy etyczne, wszystko się zapada...

5872

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]