O przyszłości: Dukaj

Reklama

Ładowanie...

O przyszłości: Dukaj

| opracował Michał Kuźmiński
11.03.2020
Czyta się kilka minut
Święto Flagi – ponad 10 tys. szturmówek na krakowskich Błoniach. 2 maja 2019 r. / FOT. JAKUB WŁODEK / AGENCJA GAZETA
Święto Flagi – ponad 10 tys. szturmówek na krakowskich Błoniach. 2 maja 2019 r. / FOT. JAKUB WŁODEK / AGENCJA GAZETA
G

Gdy upadną niezmienniki
Weźmy ideę obecnie najżywszą w science fiction, którą sam często się zajmuję: transhumanizm. Czy technologie (genetyczne, informatyczne, neurologiczne) wyjmujące człowieka spod władzy przyrody i oddające go w całości w jego własne ręce wejdą do użytku za lat 20, 50, czy 100 – to nie robi większej różnicy; ważna jest sama możliwość owej rewolucji. (...)

Na czym stoi sztuka, filozofia, religia człowieka od zarania dziejów? Na kilku granicznych niezmiennikach: śmierci, płci, fizjologii, cierpieniu fizycznym, jednostkowym „ja”, genetycznej dziedziczności itp. To wszystko zniknie nie na poziomie idei rozważanych przez filozofów, ale najzupełniej dosłownie, i my podświadomie już to czujemy – tracimy grunt pod nogami, a zarazem walą się wokół nas całe piramidy myśli, tysiącletnie konstrukty tradycji, systemy etyczne, wszystko się zapada...

5872

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]