Reklama

O jajku

O jajku

17.04.2019
Czyta się kilka minut
Potężny symbol i pełnowartościowy pokarm. Temat malarstwa i prac naukowych. Cud natury i kulinarny fenomen. Specjalnie na Wielkanoc o geniuszu jajka rozmawiają Paweł Bravo i Michał Kuźmiński.
fot. Piret Tamm / freeimages.com
fot. Piret Tamm / freeimages.com

Posłuchaj

T

To cud natury i kulinarny fenomen: jajko. Perfekcyjna porcja pożywienia, dostarczająca nam wszystkich tych białek, których nie potrafi wytworzyć nasz organizm, oraz masy innych substancji odżywczych, jak witaminy A, B, D, E i K, selen, cynk, jod, magnez czy żelazo.

W swoim menu mają je chyba wszystkie kultury, a tak dla religii, jak i sztuki stanowi potężny symbol.

Za sprawą własności rozmaitych białek, które zawiera, wyzwala w kuchni niebywałą kreatywność: tworzy rusztowanie dla sufletów i biszkoptów, zapewnia konsystencję kremom, a spójność – klopsom.

No i trudno wyobrazić sobie bez niego śniadanie. Zwłaszcza to wielkanocne.

Rozmawiają Paweł Bravo – felietonista kulinarny, autor rubryki Smaki i facebookowej grupy o tym samym tytule, oraz Michał Kuźmiński, autor książki „Nauka w kuchni”.

Wykorzystano utwór "Cowboy Sting", Kevin MacLeod (incompetech.com) na licencji Creative Commons: By Attribution 3.0 License

pobierz RSS Słuchaj w iTunes Słuchaj w Google Podcasts Słuchaj w Spotify Lecton

PODKAST POWSZECHNY

Oficjalny podkast „Tygodnika Powszechnego”: rozmowy z naszymi dziennikarzami, autorami i gośćmi. Tematy, kraj, świat, wiara i kultura, nauka i zmysły. Poważnie, a czasem mniej poważnie. Zapraszają Marta Filipiuk-Michniewicz, Michał Kuźmiński i Marcin Żyła.

Co miesiąc także audycje w autorskich cyklach: Punkt zwrotny: Katarzyna Kubisiowska i jej goście | #DOM, czyli rozmowy Krzysztofa Storego o małej ojczyźnie | Sztuka powszechnie nieznana: Magdalena Łanuszka odkrywa dla nas na nowo średniowieczne dzieła | Miesiąc w nauce z autorskim przeglądem newsów naukowych Łukasza Lamży | Opowieści z Izraela: korespondencje Karoliny Przewrockiej-Aderet 

Weź, słuchaj!

Wszystkie odcinki »

Współwydawcą Podkastu Powszechnego jest Fundacja Tygodnika Powszechnego

Współpraca: Audioteka.pl

 

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz