O języku tego, co na języku

O czym mówimy, gdy mówimy o smaku i o jedzeniu? A o czym powinniśmy zacząć mówić? Opowiadają kucharz i autor książek kulinarnych Grzegorz Łapanowski oraz felietonista kulinarny Paweł Bravo.

19.06.2019

Czyta się kilka minut

Fot. Rawpixel.com @ Pexels / freephotos.cc
Fot. Rawpixel.com @ Pexels / freephotos.cc

Jedzenie zajmuje nas dziś nieustannie. Ale jak nazwać to, co doznawane? Co o nas mówi język, jakim mówimy o jedzeniu? I czy język może nam pomagać w zmaganiach z ekologicznymi, zdrowotnymi i gospodarczymi problemami, które wiążą się z naszym jedzeniem?

Rozmawiali o tym Grzegorz Łapanowski – kucharz i autor książek kulinarnych, założyciel fundacji „Szkoła na widelcu” i juror polskiej edycji Top Chef, oraz Paweł Bravo – felietonista kulinarny „Tygodnika Powszechnego”, współautor książki „Kuchnia Dantego”. Rozmowę prowadził Michał Kuźmiński – dziennikarz i autor książki „Nauka w kuchni”.

Spotkanie odbyło się w ramach tegorocznej edycji krakowskiego festiwalu nauki Copernicus Festival, której hasłem przewodnim był – język.

Organizatorami Festiwalu Kopernika są Fundacja Centrum Kopernika, Fundacja Tygodnika Powszechnego, Tygodnik Powszechny i Uniwersytet Jagielloński. Projekt współfinansowany jest ze środków Miasta Krakowa, wsparcia udzieliły też Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Templeton Religion Trust. Więcej na CopernicusFestival.com.

Rejestracja dźwięku: Przemysław Kopeć.
Montaż: Michał Kuźmiński.
Muzyka: Kevin MacLeod (incompetech.com) Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License

Podkast - stopka do wstrzyknięcia

PODKAST TYGODNIKA POWSZECHNEGO

Wszystkie odcinki »

Słuchaj w: Spotify Apple Podcasts Google Podcasts Lecton RSS

„Podkast Tygodnika Powszechnego”: o najważniejszych tematach z autorami i gośćmi „Tygodnika” rozmawiają Michał Kuźmiński Krzysztof Story. A także autorskie cykle: Jagielski Story, gdzie co dwa tygodnie informacje o najważniejszych wydarzeniach przeplatają się z historiami i anegdotami z podróży i pracy jednego z najwybitniejszych polskich reporterów i korespondentów wojennych, Wojciecha Jagielskiego, z którym rozmawia Krzysztof Story Punkt zwrotny oraz Własny pokójKatarzyna Kubisiowska i jej goście | Sztuka powszechnie nieznanaMagdalena Łanuszka odkrywa dla nas na nowo średniowieczne dzieła | Miesiąc w nauce z autorskim przeglądem newsów naukowych Łukasza Lamży. 

PODOBAŁ CI SIĘ PODKAST? WSPIERAJ NAS NA PATRONITE »

Weź, słuchaj!

Współwydawcą Podkastu Powszechnego jest Fundacja Tygodnika Powszechnego

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Zawodu dziennikarskiego uczył się we wczesnych latach 90. u Andrzeja Woyciechowskiego w Radiu Zet, po czym po kilkuletniej przerwie na pracę w Fundacji Batorego powrócił do zawodu – najpierw jako redaktor pierwszego internetowego tygodnika książkowego „… więcej
Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”, dziennikarz, twórca i prowadzący Podkastu Tygodnika Powszechnego, twórca i wieloletni kierownik serwisu internetowego „Tygodnika” oraz działu „Nauka”. Zajmuje się tematyką społeczną, wpływem technologii… więcej