Reklama

O dwie Tory za dużo

O dwie Tory za dużo

29.08.2004
Czyta się kilka minut
Kiedyś w Czechach dramaturg został prezydentem, a pisarz rabinem. Václav Havel i Karel Sidon razem walczyli z komunizmem, razem podpisywali Kartę 77. Po 1989 r. razem zaczęli zmieniać kraj - Havel na Hradzie, a Sidon w praskiej gminie żydowskiej. Czas filozofów jednak minął. W ubiegłym roku, po 12 latach, Havla zastąpił na praskim Hradzie zimnokrwisty polityk Václav Klaus. Teraz odwołano Sidona. Gmina żydowska w Pradze powtarza historię Czech.
-

---ramka 337438|prawo|1---4 sierpnia Karel Sidon nie odbierał telefonów, nie rozmawiał z dziennikarzami. Doręczono mu werdykt sądu rabinackiego w Izraelu - pozostaje rabinem Czech, ale nie będzie już ani rabinem Pragi, ani słynnej Staronovej Synagogi. Jego walka się zakończyła. Już miesiąc temu ze stanowiska odwołała go rada gminy żydowskiej w Pradze, twierdząc, że nie radzi sobie z finansami i jest zbyt ortodoksyjny. Sidon, wspierany przez część wiernych, postanowił walczyć - chciał jechać do Izraela, by bronić się przed sądem rabinackim, ale zamiast na praskie lotnisko trafił do szpitala z problemami z sercem. Poleciał później, ale wyrok jedynie się opóźnił. Teraz rabin już nic nie może zrobić.

Kiedy w 1992 r. Karel Sidon obejmował gminę w Pradze, do synagogi chodził mało kto - głównie starzy samotni ludzie, urodzeni jeszcze w latach 20. Teraz - młode...

6954

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]