Reklama

Ładowanie...

Mistrz sprawiedliwy

13.05.2008
Czyta się kilka minut
Rabin Schudrich mówi, że w tradycji żydowskiej głównym celem życia nie jest wejście do raju, ale bycie człowiekiem dobrym tu i teraz.
Rabin Michael Schudrich, maj 2008 r. / fot. Forum
A

A wyszukaj sobie z całego ludu dzielnych, bojących się Boga i nieprzekupnych mężów, którzy się brzydzą niesprawiedliwym zyskiem, i ustanów ich przełożonymi, aby mogli sądzić lud w każdym czasie" - radził niegdyś Jetro Mojżeszowi. Tak powstał urząd rabina.

Jakub, Izaak, Michael

Zacząć trzeba bowiem od wyjaśnienia: rabin nie jest tak po prostu "żydowskim odpowiednikiem" katolickiego księdza. W judaizmie - od czasów, kiedy ostatecznie zburzono Świątynię Jerozolimską i Żydzi nie mogli już sprawować ofiary - praktycznie nie ma funkcji kapłańskiej. Pamięć o niej przetrwała głównie w dziedziczonym nazwisku "Cohen", które do dziś wiąże się z prastarymi restrykcjami dotyczącymi czystości rytualnej.

Tymczasem rabin to po hebrajsku "mój mistrz" - wyświęcony uczony w Piśmie, tradycyjnie upoważniony do rozstrzygania...

11421

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]