Reklama

Mistrz sprawiedliwy

Mistrz sprawiedliwy

13.05.2008
Czyta się kilka minut
Rabin Schudrich mówi, że w tradycji żydowskiej głównym celem życia nie jest wejście do raju, ale bycie człowiekiem dobrym tu i teraz.
Rabin Michael Schudrich, maj 2008 r. / fot. Forum
A

A wyszukaj sobie z całego ludu dzielnych, bojących się Boga i nieprzekupnych mężów, którzy się brzydzą niesprawiedliwym zyskiem, i ustanów ich przełożonymi, aby mogli sądzić lud w każdym czasie" - radził niegdyś Jetro Mojżeszowi. Tak powstał urząd rabina.

Jakub, Izaak, Michael

Zacząć trzeba bowiem od wyjaśnienia: rabin nie jest tak po prostu "żydowskim odpowiednikiem" katolickiego księdza. W judaizmie - od czasów, kiedy ostatecznie zburzono Świątynię Jerozolimską i Żydzi nie mogli już sprawować ofiary - praktycznie nie ma funkcji kapłańskiej. Pamięć o niej przetrwała głównie w dziedziczonym nazwisku "Cohen", które do dziś wiąże się z prastarymi restrykcjami dotyczącymi czystości rytualnej.

Tymczasem rabin to po hebrajsku "mój mistrz" - wyświęcony uczony w Piśmie, tradycyjnie upoważniony do rozstrzygania...

11421

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]