Reklama

Ładowanie...

Na tropie dinozaurów. Także w Polsce!

08.01.2023
Czyta się kilka minut
GRZEGORZ NIEDŹWIEDZKI, paleontolog: Dinozaury z województwa mazowieckiego, brzmi egzotycznie, prawda? Mdlałem z gorąca, w wyrobisku było ze 40 stopni. Pół godziny później znaleźliśmy pierwsze bloki piaskowca z tropami dinozaurów. Wryło mnie w ziemię.
GRZEGORZ NIEDZWIEDZKI / ARCHIWUM PRYWATNE
M

MARIA HAWRANEK: Czego Pan teraz szuka?

GRZEGORZ NIEDŹWIEDZKI: W zeszłym roku byłem na czwartej ekspedycji na Grenlandii i na pewno tam jeszcze wrócę, bo to skarbiec ze skamieniałościami. Nie mogę wszystkiego zdradzić, ale odkryliśmy stanowisko paleontologiczne z jednym z najbogatszych zapisów kopalnych wczesnych czworonogów (tetrapodów), form przejściowych między rybami a płazami. Na Grenlandii są skały z okresu dewońskiego, czyli sprzed 360-420 mln lat. Stąd pochodzą skamieniałości-ikony, takie jak ichtiostega czy akantostega, odkryte w czasie duńskich ekspedycji na początku XX w.

Ichtiostega, wyglądająca rzeczywiście jak ryba z nogami, była na Pana ulubionym znaczku pocztowym z dzieciństwa.

W ubiegłym roku znalazłem kolejną. W każdym razie na Grenlandii znaleźliśmy skamieniałości nieodkryte przez Duńczyków ani później...

19608

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + KFF VOD 10
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10

Dostęp roczny + KFF VOD 10
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 


https://www.tygodnikpowszechny.pl/nauka-19

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]