Reklama

Noblowski wybielacz

Noblowski wybielacz

02.12.2019
Czyta się kilka minut
10 grudnia przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości w Hadze stanie laureatka Pokojowej Nagrody Nobla Aung San Suu Kyi.
Aung San Suu Kyi, 2011 / fot. US Departament of State / Wikimedia / domena publiczna
Aung San Suu Kyi, 2011 / fot. US Departament of State / Wikimedia / domena publiczna
P

Powód? Oskarżenie o ludobójstwo na muzułmańskich Rohingach, którego jesienią 2017 r. dopuściła się birmańska armia, formalnie podporządkowana rządowi, w którym pani Suu Kyi jest ministrem spraw zagranicznych.

Noblistka ma przekonać światową opinię publiczną, że wygnanie z domów ok. 740 tys. Rohingów, spalenie ponad 350 wsi, wreszcie masowe gwałty i mordy (śmierć poniosło co najmniej 25 tys. osób) były jedynie operacją antyterrorystyczną. Generałowie, którzy wciąż mają decydujący głos w kluczowych sprawach birmańskiej polityki, mogą w tej kwestii liczyć na lojalność Suu Kyi, która w przeszłości udowodniła, że podobnie jak wojskowi nie uważa Rohingów za obywateli Birmy. Ale czy autorytet noblistki, uhonorowanej także Złotym Medalem Kongresu USA i Nagrodą Sacharowa, wystarczy do przekonania sędziów i obserwatorów, że czarne jest białe? ©℗


Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Historyk starożytności, który od badań nad dziejami społeczno–gospodarczymi miast południa Italii przeszedł do studiów nad mechanizmami globalizacji. Interesuje się zwłaszcza relacjami...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]