Reklama

Ładowanie...

Bangladesz 2018

Bangladesz 2018

Granica Birmy i Bangladeszu zmieniła się w scenę, na której od miesięcy rozgrywa się dramat Rohingów – muzułmańskiej mniejszości w Birmie, której władze tego kraju od dekad odmawiają prawa istnienia. Los ok. 600 tys. uchodźców, którzy skryli się w Bangladeszu przed prześladowaniami, „Tygodnik” śledzi od początku kryzysu.

Na początku 2018 roku uznaliśmy, że naszym obowiązkiem jest opisać te wydarzenia, będąc na miejscu. Ponieważ koszt powstania takiego reportażu przekraczał nasze możliwości, poprosiliśmy Państwa o wsparcie w jego finansowaniu.

Dzięki hojności 292 osób w ciągiu 16 dni w serwisie crowdfundingowym PolakPotrafi.pl zebraliśmy ponad 30 tysięcy złotych na wyjazd Marka Rabija do Bangladeszu. Nasz reporter był już w tym kraju przed kilkoma laty, a jego książka „Życie na miarę”, opowieść o przemyśle odzieżowym w Bangladeszu, będąca wynikiem tamtego pobytu, znalazła się w finale Nagrody im. Teresy Torańskiej. Niewykorzystane fundusze po rozliczeniu projektu zostaną przekazane Fundacji Anny Dymnej Mimo Wszystko.

W tym miejscu znajdą Państwo relacje Marka Rabija z obozów dla uchodźców, a także nagrania wideo z fragmentami rozmów, jakie nasz reporter przeprowadził m. in. z uciekającymi z Birmy Rohindżami.

Wszystkie poniższe materiały udostępniamy za darmo, bez konieczności rejestracji i logowania w serwisie internetowym „Tygodnika”.

Obóz dla uchodźców na granicy Birmy i Bangladeszu, marzec 2018 r. / fot. Marek Rabij
09.04.2019
Odkąd jesienią 2017 roku schronili się przed czystkami etnicznymi i okrucieństwem birmańskiego wojska, utknęli w olbrzymich obozach w Bangladeszu. Ale teraz kraj ten wraca do pomysłu...
08.04.2019
Władze Bangladeszu wracają do pomysłu przeniesienia tysięcy zbiegłych z Birmy Rohingów na bezludną wyspę w Zatoce Bengalskiej. Nadal bez zgody samych zainteresowanych, za to już z...
Fot. Marek Rabij
07.03.2019
„Tygodnik” prowadzi akcję pomocy dla muzułmańskich uchodźców z Birmy, przebywających w obozach w Bangladeszu. Dziś chcemy szczególnie pamiętać o wygnanych ze swojej ojczyzny kobietach.
Senuwara Begum z córeczką / Fot. Marek Rabij
04.01.2019
Senuwara Begum została zgwałcona przez żołnierzy birmańskich. Przeżyła. Urodziła dziecko któregoś z oprawców. Mieszka w obozie dla uchodźców.
Momtaz Begum. Fot. Mateusz Gasiński
28.12.2018
„Tygodnik Powszechny” wraz z fundacją Dobra Fabryka Szymona Hołowni rozpoczyna akcję pomocy birmańskim Rohingom, przebywającym obecnie w obozach na terenie Bangladeszu.
09.10.2018
W czerwcu lało przez 18 dni, w lipcu przez 22. W sierpniu mokra ziemia zaczęła pod własnym ciężarem wyjeżdżać spod szałasów uchodźców. Dziś nad obozy Rohingów zagląda słońce, ale wkrótce...
01.10.2018
Marek Rabij wrócił do Bangladeszu by opisać sytuację Rohingów żyjących w obozach dla uchodźców.
21.05.2018
Czy uciekający z Birmy Rohingowie podzielą los „boat people”, którzy w latach 70. i 80. ubiegłego wieku próbowali opuścić Wietnam i Kambodżę na prowizorycznych łodziach? Wszystko zależy od...
10.04.2018
We wrześniu ubiegłego roku mieszkańcy Shamlapur pierwsi podali pomocną dłoń uciekającym z Birmy Rohingom. Dziś ostrzegają, że współpoczucie dla uchodźców kończy się im wraz z ryżem.
26.03.2018
Co wieczór walczy o miejsce do spania z bezdomnymi psami. W dzień Sali Ahmed liczy ciężarówki wiozące żywność do pobliskich obozów dla Rohingów w Kutupalong i Balukhali. Od tego liczenia...

Strony