Ładowanie...
Rohingowie: lud wygnany
Rohingowie: lud wygnany
Posłuchaj
Obóz Balukhali to tylko jeden z 36 obozów w Bangladeszu przy granicy z Birmą, w których znaleźli schronienie Rohingowie uciekający przed czystkami etnicznymi. W regionie tym Rohingów przebywa ponad dziewięćset tysięcy.
Jesienią 2017 roku birmańskie wojsko wkroczyło do rohińskich wsi i spaliło trzy czwarte z nich. Liczba zabitych i zaginionych sięga trzydziestu tysięcy ludzi – a to i tak najprawdopodobniej znacznie zaniżone szacunki.
Uciekinierzy nie otrzymali nawet formalnego statusu uchodźców. Bangladesz broni się przed tym, bo oznaczałoby to przyznanie im szeregu praw: na czele ze swobodą poruszania się po kraju i gwarancją, że państwo goszczące nie deportuje ich z powrotem tam, skąd uciekli.
A teraz władze Bangladeszu planują ich przesiedlić. Na bezludną wyspę zagrożoną cyklonami i powodziami. ONZ nie protestuje.
Rohingowie znaleźli się na linii frontu wielkiej polityki i globalnych interesów.
Uwaga, odcinek zawiera drastyczne opisy.
ZOBACZ TAKŻE:
- BANGLADESZ 2018: serwis specjalny z reportażami o sytuacji Rohingów
- DOBRA FABRYKA: pomoc dla uchodźców z Birmy
Współwydawcą Podkastu Powszechnego jest Fundacja Tygodnika Powszechnego
PODKAST POWSZECHNY
Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!