Reklama

„Nigdy nie będzie jak przedtem"

„Nigdy nie będzie jak przedtem"

12.09.2006
Czyta się kilka minut
W ciągu kilku sezonów strachu i wyczekiwania, które minęły od 11 września 2001 r., Stany Zjednoczone zmieniły się. Uderzyły - w Afganistanie, potem w Iraku. W kraju z terroryzmem walczy się inaczej: ustawa Patriot Act pozwala prezydentowi użyć nadzwyczajnych środków w obliczu zagrożenia. Tymczasem odbudowa serca Nowego Jorku, zniszczonego w wyniku "9/11, rusza dopiero teraz.
Ks. Brian Jordan błogosławi krzyż ze stalowych dźwigarów na ruinach WTC; 4 października 2001 r.
S

Sprawy rozliczeń politycznych - kto dopuścił do zaniedbań, które umożliwiły zamachowcom uderzenie na Nowy Jork i Waszyngton - zamknęły się już dwa lata temu, gdy swój raport ogłosiła kongresowa komisja specjalna pod przywództwem byłego republikańskiego gubernatora New Jersey, Thomasa Keana. Jego autorzy doszukali się zaniedbań nie tylko w działaniach administracji prezydenta Busha bezpośrednio przed zamachami, ale także rządu jego poprzednika. Bill Clinton miał wszak czterokrotnie okazję do rozbicia Al-Kaidy, wypadło to jednak w czasie afery, której głównym bohaterem był on i Monika Lewinsky, więc ówczesny gospodarz Białego Domu bał się politycznych konsekwencji ewentualnej porażki w walce z Osamą bin Ladenem.

Kto zawinił: rozliczenia polityczne

Na podstawie raportu komisji Keana komentatorzy polityczni ułożyli listę "dziesięciu zmarnowanych szans". Nie...

16477

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]