Reklama

Szpiedzy potrzebni od zaraz

Szpiedzy potrzebni od zaraz

13.03.2005
Czyta się kilka minut
John Negroponte - pierwszy Krajowy Dyrektor Wywiadu Stanów Zjednoczonych - staje przed nie lada zadaniem. Musi zreformować agencje odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa, głośno oskarżane o dopuszczenie do zamachów z 11 września. Przyjdzie mu to tym trudniej, że z pewnością napotka opór nowych podwładnych.
John Dimitri Negroponte
P

Powołanie urzędu Krajowego Dyrektora Wywiadu Stanów Zjednoczonych nie wywołało entuzjazmu biurokracji służb wywiadowczych. Liczono, że przynajmniej zostanie nim zawodowiec. Gdy jako potencjalnego kandydata wymieniano Roberta Gatesa (szef CIA w latach 1991-1993, obecnie kieruje uczelnią Texas A&M University), pracownicy wywiadu odczuli ulgę. W ich opinii Gates to człowiek, który wie, jak gromadzić dane wywiadowcze, jak je analizować i prezentować. Co więcej, z pewnością podkreślałby rolę agencji wywiadowczych i potrafił wykłócać się dla nich o większe pieniądze z budżetu.

Wbrew tym oczekiwaniom prezydent George W. Bush mianował 17 lutego szefem wszystkich służb wywiadowczych Johna Negroponte, dyplomatę i konsultanta politycznego, który nigdy wcześniej nie odpowiadał za dostarczanie informacji. Amerykańscy urzędnicy wysokich szczebli do tej pory pomrukiwali...

10814

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]