Reklama

Nieznośna lekkość Europy

Nieznośna lekkość Europy

01.07.2013
Czyta się kilka minut
Mamy kłopot z postawieniem pytania o korzenie europejskiej wspólnoty, problem z niewydolnością istniejących języków, które – pochwycone w kleszcze ekonomicznej modernizacji – nie radzą sobie z wyrażeniem naszych kulturalnych potrzeb.
Rys. Zygmunt Januszewski
W

We wstępie do antologii „Kulturowe wartości Europy” Hans Joas przywołuje scenę z powieści Josepha Rotha „Niekończąca się ucieczka”. Lata 20. XX w., Berlin, grupa wpływowych ludzi. Franz Tunda, główny bohater, próbuje dociec, na czym ufundowana jest wspólnota europejska, o której rozprawia się na każdym kroku.
Pierwszy zabiera głos prezydent, który – choć nie chodzi do kościoła – wskazuje na religię. Nieobyczajna dama jako kluczowe wymienia pojęcie obyczaju. Zblazowany dyplomata tłumaczy, że spoiwem europejskości jest sztuka, albowiem to ona tworzy kanały komunikacyjne, bez których zróżnicowana etnicznie społeczność Starego Kontynentu nie mogłaby się porozumieć. Głos zabierają jeszcze: arystokrata, który zaleca lekturę swej gazety, oraz pan o nazwisku Rappaport, sugerujący – „mądrze, bo ogólnie” – że podstawą wspólnoty jest po prostu idea Europy.
Roth nie przepuszcza...

18607

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]