Reklama

Koniec snu technokraty

Koniec snu technokraty

03.07.2005
Czyta się kilka minut
Europa działałaby lepiej bez tych wszystkich Europejczyków - to zdanie z rysunkowego żartu jednej z gazet doskonale ilustruje stan ducha w krajach Unii.
Premier Blair i prezydent Chirac: dwie wizje Europy
Z

Zamknięte w szklanych wieżowcach elity wyznaczają przyszłość Europy jak zarządy firm. Oczekiwania opinii publicznej są brane pod uwagę, ale o tym, jaki produkt ma je zaspokoić, decyduje dyrekcja. Odpowiedzią na pragnienie “więcej Europy" miała być eurokonstytucja. O ile jednak wolny rynek pozwala na promocję dowolnej ilości produktów dla zaspokojenia różnych gustów, włodarze Unii musieli zdecydować się na jeden, a następnie utożsamić go z przyszłością kontynentu.

Czy jednak musieli? Czy w imię ambicji warto ryzykować przyszłość europejskiego projektu przez wiązanie go z jednym możliwym wyborem? Lekcje ostatnich miesięcy dowodzą, że nie warto. Nadchodzące miesiące pokażą zaś, czy nauka nie poszła w las.

Wolniej, ale lepiej

Europę trzeba wymyślić od nowa. Świadomość, że taki moment nadejdzie, narodziła się na...

13075

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]