Reklama

Niezadowolone kino

Niezadowolone kino

27.10.2009
Czyta się kilka minut
Zaangażowanie w sprawy niekoniecznie niemieckie i bezinteresowne skupienie na architektonice ludzkich uczuć - tego polskie kino mogłoby się uczyć od najnowszego kina niemieckiego.
K

Każdego miesiąca tysiące ton brudnej pościeli przemierza granicę na Odrze, by już za kilka godzin wracać tą samą drogą w schludnych paczkach. Najlepsze berlińskie hotele od lat korzystają z usług firmy "Fliegel Textil­service", która ze względu na tanią siłę roboczą umieściła swą pralnię po polskiej stronie. Reżyser Hans-Christian Schmid w dokumencie pod ironicznym tytułem "Cudowny świat pralni" przygląda się zatrudnionym tam Polkom. Z bliska, bez protekcjonalnej troski pokazuje rozpad starego świata, który nie wytrzymuje pod naporem zarobkowych migracji i trzyzmianowego systemu pracy. W takich warunkach życie rodzinne czy realizowanie aspiracji wyższych niż zakupy w tanim markecie okazuje się zadaniem heroicznym.

Schmid przybliża zachodniemu widzowi szorstki, egzotyczny świat ubogich wielopokoleniowych rodzin, które mimo wszystko walczą o to, aby być razem....

5921

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]