Reklama

Nierozerwalne, choć niebyłe

09.11.2014
Czyta się kilka minut
W Kościele nie ma rozwodów, jednak trybunały kościelne uznają coraz więcej małżeństw za nieważne. Prawo kanoniczne daje szansę na wyjście z błędów, ale prowokuje do nadużyć.
Fot. Piotr Męcik / FORUM
P

Procedury uznania nieważności małżeństwa powinny być szybkie i dostępne finansowo – mówił papież 5 listopada podczas spotkania z prawnikami odbywającymi kurs w Rocie Rzymskiej, czyli watykańskim sądzie, do którego kierowane są odwołania od wyroków sądów diecezjalnych. Franciszek wspominał także o nadużyciach. „Sam musiałem niegdyś zwolnić z pracy w sądzie kościelnym człowieka, który mówił: »Za 10 tys. dolarów załatwię obie sprawy, cywilną i kościelną«. Bardzo proszę, niech nie będzie takich rzeczy!” – wzywał Franciszek.
Nad usprawnieniem procedur debatował niedawny Synod Biskupi, a jeszcze na początku sierpnia papież ustanowił komisję specjalną mającą przygotować reformę procesu małżeńskiego. Przewodniczy jej dziekan trybunału Roty Rzymskiej, Pio Vito Pinto, a obok kanonistów w jej skład wszedł także sekretarz Kongregacji Nauki Wiary abp Luis Francisco Ladaria Ferrer SJ. Inny z...

17493

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]