Reklama

Nierozerwalne, choć niebyłe

Nierozerwalne, choć niebyłe

09.11.2014
Czyta się kilka minut
W Kościele nie ma rozwodów, jednak trybunały kościelne uznają coraz więcej małżeństw za nieważne. Prawo kanoniczne daje szansę na wyjście z błędów, ale prowokuje do nadużyć.
Fot. Piotr Męcik / FORUM
P

Procedury uznania nieważności małżeństwa powinny być szybkie i dostępne finansowo – mówił papież 5 listopada podczas spotkania z prawnikami odbywającymi kurs w Rocie Rzymskiej, czyli watykańskim sądzie, do którego kierowane są odwołania od wyroków sądów diecezjalnych. Franciszek wspominał także o nadużyciach. „Sam musiałem niegdyś zwolnić z pracy w sądzie kościelnym człowieka, który mówił: »Za 10 tys. dolarów załatwię obie sprawy, cywilną i kościelną«. Bardzo proszę, niech nie będzie takich rzeczy!” – wzywał Franciszek.
Nad usprawnieniem procedur debatował niedawny Synod Biskupi, a jeszcze na początku sierpnia papież ustanowił komisję specjalną mającą przygotować reformę procesu małżeńskiego. Przewodniczy jej dziekan trybunału Roty Rzymskiej, Pio Vito Pinto, a obok kanonistów w jej skład wszedł także sekretarz Kongregacji Nauki Wiary abp Luis Francisco Ladaria Ferrer SJ. Inny z...

17493

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]