Reklama

Ważne czy nieważne

Ważne czy nieważne

21.09.2015
Czyta się kilka minut
Jak po reformie Franciszka będzie wyglądał proces o stwierdzenie nieważności małżeństwa? Oto przewodnik po zmianach.
Młoda para podczas audiencji ogólnej, Watykan, 12 sierpnia 2015 r. Fot. Osservatore Romano / AFP / EAST NEWS
C

Co zrobić, kiedy okaże się, że pozornie błahy kryzys stał się początkiem końca małżeństwa? Żeby coś było trwałe, musi mieć solidne fundamenty. Gdy jednak okazuje się, że to właśnie one się sypią i nie ma szans na porozumienie, jakie są możliwości? W prawie cywilnym sprawa jest dość prosta: rozwód, proces o alimenty i opiekę nad dziećmi. Jednak zgodnie z prawem Kościoła rozwodnicy nadal są małżeństwem i mają wobec siebie zobowiązania. Chyba że się okaże, iż samo małżeństwo zostało nieważnie zawarte, czyli mimo wypowiedzenia przysięgi małżeńskiej, na skutek jakichś wad, nigdy nie zaistniało. Jeśli sąd kościelny to potwierdzi, dana osoba będzie mogła zawrzeć nowy związek sakramentalny.


TEMAT TYGODNIKA: Czego Bóg nie złączył. Papież ułatwia stwierdzanie nieważności małżeństw. Przewodnik po nowym prawie

  • ...
13414

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]