Reklama

Ładowanie...

Niech sędziowie za nas to załatwią

20.11.2017
Czyta się kilka minut
Wniosek setki posłów do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji eugenicznej to akt hipokryzji niemożliwej do pogodzenia z chrześcijańskim etosem, stawiający sędziego-katolika w obliczu nierozwiązywalnego konfliktu.
Akcja zwolenników aborcji eugenicznej pod Pałacem Prezydenckim w Warszawie, listopad 2016 r. OMAR MARQUES / ANADOLU AGENCY / EAST NEWS
D

Dwa tygodnie temu grupa posłów reprezentujących głównie większość parlamentarną złożyła do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie niekonstytucyjności tzw. przesłanki eugenicznej aborcji. Posłowie argumentują, że jej obecność w prawie narusza konstytucyjnie chronioną godność dziecka nienarodzonego i jego prawo do życia.

Ponieważ Trybunał jest tzw. negatywnym ustawodawcą, ewentualny wyrok przyznający posłom rację spowoduje, że przesłanka eugeniczna zniknie z naszego prawa. Będzie to oznaczać, że od momentu ogłoszenia w Dzienniku Ustaw wyroku TK dokonanie aborcji ze względu na wady genetyczne płodu będzie w Polsce przestępstwem. Dokona się to bez żadnej ingerencji parlamentu, jako automatyczny efekt orzeczenia Trybunału.

Nie jest moim celem ocena zasadności wniosku posłów ani też ocena sensowności polskiej regulacji aborcji. Nie czuję się ani gotowy, ani...

15174

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]