Reklama

Nie-święte wojny

Nie-święte wojny

02.10.2006
Czyta się kilka minut
Przemówienie Benedykta XVI w Ratyzbonie ożywiło dyskusję o związkach między wiarą i agresją. Znów okazało się, jak szczątkowa i uproszczona bywa wiedza o wyznawcach innych religii.
D

Dlatego warto sięgnąć po książkę "Wojna i przemoc w religiach świata", którą opublikowało Wydawnictwo Jedność. Interesujące - jeśli przymkniemy oko na pośpiech redaktorów i liczne literówki - opracowanie zawiera krótkie teksty poświęcone judaizmowi, chrześcijaństwu, islamowi, hinduizmowi i buddyzmowi.

Hans Peter-Müller udowadnia, że idea świętych wojen nie była obca starożytnemu Izraelowi. Zbrojne konflikty poprzedzały przemowy i rytuały proroków. Wojownicy szli do bitwy w przekonaniu, że prowadzi ich Jahwe, który rozstrzygnie o zwycięstwie bądź klęsce. Krwawa walka należała do sfery sacrum, nie profanum. Zresztą jedno z określeń przypisywanych Stworzycielowi - Bóg Zastępów, Jahwe Sabaot - odnosiło się pierwotnie "do oddziałów militarnych, które ciągnęły za Jahwe na wojnę. Dopiero później, kiedy już nie było świętych wojen, myślano o wojsku gwiazd lub o...

5677

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]