Watykan ubolewa

"Bardzo ubolewam z powodu reakcji wywołanych krótkim fragmentem mego przemówienia na uniwersytecie w Ratyzbonie, który uznano za obraźliwy dla wrażliwości wiernych muzułmańskich - powiedział Benedykt XVI w swoim pierwszym publicznym wystąpieniu po powrocie z Bawarii.

25.09.2006

Czyta się kilka minut

"Łatwo być papieżem, trudno być człowiekiem" - muzułmanie protestują w Stambule /
"Łatwo być papieżem, trudno być człowiekiem" - muzułmanie protestują w Stambule /

Przemawiając 17 września przed modlitwą "Anioł Pański", Papież wyjaśnił, że przytoczony podczas wykładu cytat z tekstu średniowiecznego "w żadnym wypadku" nie wyraża jego osobistych przekonań. Wyraził też nadzieję, że opublikowane dzień wcześniej przez sekretarza stanu kard. Tarcisio Bertone oświadczenie

uspokoi nastroje i wyjaśni prawdziwe znaczenie jego przemówienia. "W całości było i jest ono wezwaniem do szczerego i swobo­dnego dialogu, utrzymanego w duchu wzajemnego szacunku" - dodał.

W oświadczeniu kard. Bertone przypomniano pełne szacunku słowa Soboru Watykańskiego II skierowane wobec islamu w deklaracji "Nostra aetate" oraz wypowiedzi samego Benedykta XVI. Podczas spotkania z przedstawicielami muzułmanów w Kolonii 20 sierpnia 2005, Papież powiedział bowiem, że dialog między chrześcijanami a muzułmanami "nie może być traktowany jako tymczasowy wybór". Z kolei w niedawnym przesłaniu upamiętniającym 20. rocznicę międzyreligijnego spotkania modlitewnego w Asyżu stwierdził, że "przejawów przemocy nie należy przypisywać religii jako takiej, lecz ograniczeniom kulturowym, w jakich jest ona przeżywana i rozwija się w czasie". "W istocie świadectwa głębokiej więzi istniejącej między stosunkiem do Boga a etyką miłości można odnaleźć we wszystkich wielkich tradycjach religijnych" - czytamy w przesłaniu. Dlatego "potwierdzając swój szacunek i poszanowanie dla tych, którzy wyznają islam, Papież życzy sobie, aby udzielono im pomocy w zrozumieniu właściwego sensu jego słów, aby po szybkim przezwyciężeniu tego trudnego okresu umocniło się świadectwo dawane o »jedynym Bogu, żyjącym i samoistnym, Stworzycielu nieba i ziemi, który przemówił do ludzi«".

Przypomnijmy: w przemówieniu z Ratyzbony, omawiając zagadnienie stosunku wiary i rozumu, Benedykt XVI odwołał się do dialogu, jaki na temat chrześcijaństwa i islamu oraz ich podstawowych prawd odbył w 1391 r. cesarz bizantyński Manuel II Paleolog z wykształconym Persem. Papież powiedział m.in.: "Cesarz zwraca się w zdumiewająco szorstkiej formie do swego partnera dialogu po prostu z podstawowym pytaniem o stosunek religii i przemocy w ogóle. Mówi: »Wskaż mi, co nowego wniósł Mahomet; wtedy znajdziesz tylko to, co złe i nieludzkie, jak choćby to, że nakazał szerzyć mieczem wiarę, którą głosił«. Następnie cesarz, wyraziwszy się w sposób tak ostry, szczegółowo uzasadnia, dlaczego krzewienie wiary za pomocą przemocy nie ma sensu. Przemoc pozostaje w sprzeczności z istotą Boga i istotą duszy. (...) Wydawca dialogu, Theodore Khoury, komentuje to następująco: stwierdzenie to jest oczywiste dla cesarza jako Bizantyńczyka, kształconego w duchu greckiej filozofii. Natomiast dla uczonego muzułmańskiego Bóg jest absolutnie transcendentny. Jego wola nie jest związana z żadną z naszych kategorii, również nie z rozsądkiem".

Omawiając podczas środowej audiencji generalnej swą podróż do Bawarii, Benedykt XVI jeszcze raz powrócił do tych słów. "Dla uważnego czytelnika mego tekstu jest oczywiste, że w żaden sposób nie chciałem utożsamiać się z tymi negatywnymi słowami, wypowiedzianymi przez średniowiecznego cesarza i że ich polemiczna treść nie wyraża mojego osobistego przekonania. Intencja moja była całkowicie odmienna: wychodząc od tego, co Manuel II powiedział potem w sposób pozytywny, w bardzo pięknych słowach, o rozsądku, którym należy kierować się w przekazywaniu wiary, chciałem wyjaśnić, że nie religia i przemoc, lecz religia i rozum idą w parze" - powiedział Papież.

Oprócz wyjaśnień samego Benedykta agencje odnotowały reakcje jego najbliższych współpracowników. Kard. Bertone podczas spotkania z dziennikarzami oskarżył media o wyrywanie wypowiedzi Benedykta XVI z kontekstu. "Dopuszczono się poważnej manipulacji tekstem, w wyniku czego stał się on czymś innym, niż był w zamierzeniach Ojca Świętego" - powiedział nowy sekretarz stanu. Z kolei przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan w rozmowie z niemieckim tygodnikiem "Der Spiegel" przestrzegł przed zbyt wygórowanymi oczekiwaniami wobec dialogu międzyreligijnego. "Islam czuje się silniejszy od chrześcijaństwa i zajmuje tolerancyjną postawę wobec niego tylko tam, gdzie stanowi mniejszość. Tam, gdzie islam stanowi większość, nieznana jest wolność religijna w naszym rozumie­niu" - powiedział kard. Walter Kasper. Rzecznik prasowy Watykanu ks. Federico Lombardi wezwał z kolei, by nie łączyć zabójstwa misjonarki s. Leonelli Sgorbati (zamordowanej 17 września w stolicy Somalii - Mogadiszu) z protestami przeciwko­ papieskiej wypowiedzi. Na pytanie, czy w obecnej sytuacji możliwa jest wizyta Benedykta XVI w Turcji, kard. Bertone odpowiedział: "Jak dotąd nie ma powodów, by do niej nie doszło". Nadzieję Watykanu, że do wizyty dojdzie, potwierdza przybycie do Rzymu biskupów katolickich z Turcji, którzy 21 września spotkali się z papieskim ceremoniarzem abp. Piero Marinim w celu omówienia szczegółów wizyty.

W numerze 40/2006 także komentarze watykanistów Franki Giansoldati i Luigiego Accattolego oraz tekst Marka Zająca o tym, jak ostatni papieże pojmują dialog międzyreligijny, a także kalendarium dialogu katolicko-islamskiego.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Dominikanów. Opracowanymi razem z… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 40/2006