Reklama

Nie kradnij – ósme

Nie kradnij – ósme

02.08.2015
Czyta się kilka minut
Ósme przykazanie jest i było skierowane przede wszystkim przeciw porywaniu ludzi. Jest to stanowczo zakazane i zakaz ten obejmuje wszystkich ludzi, niezależnie od religii i narodowości.
Fot. Grażyna Makara
O

Oczywiście obejmuje też kradzież w każdej innej postaci: kradzież jabłka, chleba, pieniędzy, jak i włamanie do sklepu jubilera. Nie wolno też przyjaźnić się ze złodziejem, bo to mogłoby uchodzić za wspieranie czy choćby przyzwolenie na złodziejstwo.

Ale jest też nieoczywisty sens tego przykazania. Dosłownie powiada się o kradzieży umysłu. W Talmudzie jest powiedziane: nie będziesz kradł niczyjego umysłu, nawet idolatry. Nie będziesz nie tyle kłamał, ile świadomie i z nieczystą intencją kogoś mamił, wprowadzał w błąd czy też oszukiwał. Rabin Meir, znany z talmudycznych traktatów, rozważając ósme przykazanie pisał, że nie wolno namawiać znajomego, przyjaciela do wspólnego posiłku wiedząc, że zaproszony i tak nie może skorzystać z zaproszenia. Tym bardziej że może czuć się zobowiązany do wzajemności. Nie wolno proponować komuś podarków wiedząc, że ta osoba ich nie przyjmie. Nie...

3298

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

to ja się zapytuję: Co jest siódme? PS. Samokrytyki nie będzie.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]