Reklama

Janusowe prawo

Janusowe prawo

05.05.2006
Czyta się kilka minut
Czy państwo prawa jest w Polsce zagrożone? Czy politycy Prawa i Sprawiedliwości popełniają nadużycie, krytykując takie instytucje jak Trybunał Konstytucyjny czy Narodowy Bank Polski? Czy chodzi im wyłącznie o poszerzenie zakresu władzy, czy jednak o idee? Na tak postawione pytania można usłyszeć różne odpowiedzi. Jedni twierdzą, że PiS niszczy prawo i kulturę polityczną. Inni uważają, że partii Jarosława Kaczyńskiego chodzi o zmianę modelu państwa, które dziś jest słabe i targane przez różne grupy interesów. Jak jest naprawdę? "Tygodnik zaprosił do dyskusji przedstawicieli obu stron sporu: prof. Zbigniewa Hołdę (prawnika, członka zarządu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i krytyka polityki PiS) oraz dr. Artura Wołka (politologa, wykładowcę Wyższej Szkoły Biznesu w Nowym Sączu i współtwórcę PiS-owskiego projektu konstytucji).
Zbigniew Hołda, Artur Wołek i Roman Graczyk /fot. D. Węgiel
R

ROMAN GRACZYK: - Orzeczenie przez Trybunał Konstytucyjny o niezgodności z Konstytucją ustawy o dostępie do zawodów prawniczych skrytykowali prominentni politycy rządzącej partii. Prezes Trybunału odpowiedział, że to przejaw niszczenia państwa prawa, i wezwał prezydenta RP do zajęcia stanowiska. Prezydent ogłosił przez swojego rzecznika, że stanowiska nie zajmie. Co się dzieje?

ARTUR WOŁEK: - Nie dzieje się nic złego, przeciwnie: wreszcie zaczyna być normalnie. Jak wiadomo, każda władza korumpuje, władza absolutna korumpuje absolutnie, a jedyną władzą absolutną w III RP był Trybunał Konstytucyjny. Warto pamiętać, że Trybunał Konstytucyjny nie jest żadnym sądem, tylko trzecią izbą parlamentu, uczestniczącą w demokratycznym procesie stanowienia prawa. Podejmuje decyzje w ostatecznym rachunku polityczne, choć w ramach procedury przypominającej sądową. W Polsce...

20101

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]