Reklama

Skonsumować Trybunał

Skonsumować Trybunał

01.08.2006
Czyta się kilka minut
Prawo i Sprawiedliwość oraz koalicjanci już się szykują do wprowadzenia ośmiu "swoich sędziów do Trybunału Konstytucyjnego. Liczą na korzystne wyroki. Czy sędziowie rzeczywiście są lojalni?.
rys. M. Owczarek
M

Marek Safjan, prezes Trybunału Konstytucyjnego, zaapelował w Sejmie do posłów, by zwalniających się pod koniec 2006 r. miejsc w Trybunale nie obsadzali ludźmi dyspozycyjnymi: "Sędziowie dyspozycyjni wobec politycznych mocodawców i pozbawieni wewnętrznej niezależności to zaprzeczenie roli sędziego i sensu Trybunału Konstytucyjnego". Tymczasem politycy układu rządzącego już ostrzą sobie zęby na obsadzenie tej instytucji: "Pewnych ustaw nie da się teraz przeprowadzić, bo nie przejdą przez Trybunał Konstytucyjny. Trybunał reprezentuje określony kierunek polityczny, ale to się zmieni, gdy będzie wymiana jego członków" - zapowiedział już w lutym (w wywiadzie dla "Polityki") Jarosław Kaczyński i wielokrotnie to powtarzał.

Do przejęcia Trybunału PiS przystąpił na początku lipca, kilka dni po wyłonieniu przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów Trybunału kandydatów na prezesa...

19329

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]