Reklama

Ładowanie...

Najbliższe dni będą decydujące

25.02.2022
Czyta się kilka minut
Zrealizował się najczarniejszy scenariusz. Putin przekroczył Rubikon i 25 lutego Europa obudziła się w nowych realiach, nieznanych od kilkudziesięciu lat. Walka o wolność Ukrainy dotyczy bowiem nas wszystkich.
Na ulicach Kijowa po tym, jak rakieta uderzyła w budynek mieszkalny, 25 lutego 2022 r. /FOT. Wolfgang Schwan / Anadolu Agency/ABACAPRESS.COM/ EASTNEWS
O

Od ponad trzydziestu godzin Siły Zbrojne Ukrainy toczą walkę z co najmniej stutysięczną armią rosyjską, która naciera ze wszystkich kierunków – od strony Krymu, okupowanej części Donbasu i od północy na Kijów. Sygnał do ataku dało wystąpienie Putina, w którym zapowiedział „operację pokojową”, aby powstrzymać „ludobójstwo”, jakiego rzekomo dopuszczają się Ukraińcy w Donbasie, „demilitaryzację i denazyfikację” Ukrainy.

Co chcą osiągnąć Rosjanie?

Kluczowym celem wojsk rosyjskich jest doprowadzenie do oblężenia i zdobycia Kijowa. W piątek 25 lutego pierwsze jednostki wroga miały się pojawić na Obołoniu, północnym przedmieściu ukraińskiej stolicy. Media obiegły zdjęcia zniszczonego wielopoziomowego bloku mieszkalnego. Choć Kreml deklaruje, że jego celem są wyłącznie ukraińska armia i instalacje wojskowe, od początku tej wojny widać, że daleko nie tylko. Zresztą od dawna...

8599

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 


https://www.tygodnikpowszechny.pl/atak-na-ukraine

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]