Reklama

Ładowanie...

Muzyczne egzorcyzmy

22.08.2007
Czyta się kilka minut
Trwa sezon na muzykę dawną we Wrocławiu. Po Festiwalu Trzech Baroków, a przed Wratislavia Cantans, uczestniczyć można w Forum Musicum - przeglądzie kompozytorów i wykonawców specjalizujących się w historycznych wykonaniach muzyki XVII i XVIII wieku. Festiwal zainaugurował znakomity występ francuskiego zespołu L'Arpeggiata.
P

Projekt, który zaprezentował ensemble austriackiej gitarzystki i lutnistki Christiny Pluhar, nie jest nowy: wydana pod szyldem Alphy płyta "La Tarantella. Antidotum tarantulae" szturmem zdobyła rynek już kilka lat temu. Ale świat mitów, tradycji i wierzeń dotyczących apulijskiego tańca, w szczególności zaś jego związków z włoskim miastem Taranto, pająkiem zwanym tarantulą i muzyczną medycyną niekonwencjonalną, fascynował Austriaczkę na długo zanim jeszcze pomyślała o powstaniu zespołu i doborze odpowiednich wykonawców (Lucilla Galeazzi, Marco Beasley, Alfio Antico). "Muzyka to wibracje, mające działanie zarówno stricte fizyczne, jak i psychiczne" - mówi Christina Pluhar, zapewniając, że sama wierzy w lecznicze właściwości tarantelli.

Badacze tarantelli upatrują jej początków w świętach starożytnej Grecji: misteriach eleuzyjskich i Dionizjach. W rejonie...

5377

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]