Reklama

"Trio Rouge"

"Trio Rouge"

26.06.2005
Czyta się kilka minut
Czerwony, wbrew rojeniom fizyków, nie jest niewinnym kolorem. To nie tylko długość fali wymierna w cyfrach, ale kolor - jak mało który - angażujący prawdziwe ludzkie emocje. Jeśli Trio nazywa się Rouge, to w polskim słuchaczu taka nazewnicza szczerość musi wzbudzić czujność. Dlaczego to trio jest czerwone i co z tego wynika?.
A

A słuchamy niezwykłego tercetu. Śpiewa znana z płyty “La Tarantella" umbryjska pieśniarka Lucilla Galeazzi. Towarzyszą jej Vincent Courtois na wiolonczeli i Michel Godard na tubie i serpencie. Naprawdę, wszystko jest tu niezwykłe - począwszy od składu po repertuar. Co to za muzyka? Ludowa? Patriotyczna? Jazzowa? Awangardowa? Jeszcze Jakaś Inna? Nic się nie zgadza ze standardowymi klasyfikacyjnymi szufladami, nic nie wychodzi naprzeciw zwyczajowym muzycznym oczekiwaniom. Niby wciąż jesteśmy w idiomie ludowym... Mamy tu przecież, znany już z płyty L’Arpeggiaty, autorski utwór Lucilli “Ah, vita bella" czy przejmującą kołysankę “La Muntagnella", a dwie anonimowe pieśni wojenne “Bella Ciao" i “Gorizia", to wyraźne i mocne punkty graniczne całości.

Ale tak właśnie - tematycznie - charakteryzując tę muzykę, nie mówimy o niej nic. Trzy świetnie współpracujące...

2545

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]