Reklama

Muzea przyszłości

Muzea przyszłości

07.09.2020
Czyta się kilka minut
Amerykańskie muzea tracą ok. 33 mln dolarów dziennie, nawet 30 proc. z nich upadnie bez znacznej pomocy. Jak jest i jak będzie w Polsce?
Luwr, Paryż, 15 sierpnia 2020 r. Fot. BERTRAND GUAY / AFP / EAST NEWS
Z

Z danych zebranych przez UNESCO oraz International Council of Museums (ICOM) 90 proc. muzeów na świecie – czyli około 85 tys. placówek – musiało zamknąć podwoje w wyniku pandemii. W Europie, Azji i Ameryce Północnej większość z nich zdołała przenieść się do świata wirtualnego, ale w Afryce i na wyspach na Morzu Karaibskim oraz Oceanie Atlantyckim, Indyjskim i Spokojnym tylko 5 proc. muzeów zdołało udostępnić materiały online. Obliczono także, że 13 proc. muzeów na całym świecie może przestać istnieć. Już te liczby pokazują skalę problemu.

Wychodzenie ze stanu zamrożenia

Florencka Galeria Uffizi otworzyła się na początku czerwca, paryski Luwr dopiero na początku lipca, przy czym zamkniętych pozostaje nadal około 30 proc. sal. W tym samym czasie otworzyła się londyńska National Gallery, ale tamtejsza Tate dopiero na początku sierpnia.

Wszystkie muzea...

15240

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]