Reklama

Ładowanie...

Muzea przyszłości

07.09.2020
Czyta się kilka minut
Amerykańskie muzea tracą ok. 33 mln dolarów dziennie, nawet 30 proc. z nich upadnie bez znacznej pomocy. Jak jest i jak będzie w Polsce?
Luwr, Paryż, 15 sierpnia 2020 r. Fot. BERTRAND GUAY / AFP / EAST NEWS
Z

Z danych zebranych przez UNESCO oraz International Council of Museums (ICOM) 90 proc. muzeów na świecie – czyli około 85 tys. placówek – musiało zamknąć podwoje w wyniku pandemii. W Europie, Azji i Ameryce Północnej większość z nich zdołała przenieść się do świata wirtualnego, ale w Afryce i na wyspach na Morzu Karaibskim oraz Oceanie Atlantyckim, Indyjskim i Spokojnym tylko 5 proc. muzeów zdołało udostępnić materiały online. Obliczono także, że 13 proc. muzeów na całym świecie może przestać istnieć. Już te liczby pokazują skalę problemu.

Wychodzenie ze stanu zamrożenia

Florencka Galeria Uffizi otworzyła się na początku czerwca, paryski Luwr dopiero na początku lipca, przy czym zamkniętych pozostaje nadal około 30 proc. sal. W tym samym czasie otworzyła się londyńska National Gallery, ale tamtejsza Tate dopiero na początku sierpnia.

Wszystkie muzea...

15240

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]