Reklama

Mroczne zaułki Londongradu

Mroczne zaułki Londongradu

21.05.2018
Czyta się kilka minut
Rosjan w swojej stolicy Brytyjczycy długo traktowali jako egzotykę. Zamach na Skripalów sprawił, że zaczęli łączyć kropki na obrazku, którego latami nie chcieli dostrzec. Co na nim widać?
Najdroższy dom na Wyspach: Hanover Lodge należący do Andrieja Gonczarenki SPUDGUN67 CC BY-SA 4.0
P

Po zachodniej stronie pałacu Kensington jest cicha alejka, wciśnięta między High Street Kensington i Notting Hill Gate. Spacerowicze i rowerzyści mogą sie tu poruszać swobodnie, ale wjazd dla aut jest ograniczony. Policja wpuszcza tylko niektóre pojazdy, zwykle na dyplomatycznej rejestracji.

Kensington Palace Gardens – tak nazywa się aleja – jest własnością Korony i powstała w latach 40. XIX w., w miejscu kuchennych ogrodów pałacowych. Większość tutejszych domów to zabytki. Kiedyś zajmowali je bogaci arystokraci, potem zaczęły się sprowadzać ambasady.

Dziś przy KPG – jak skrótowo nazywają aleję londyńczycy – mają swe przedstawicielstwa m.in. Izrael, Francja, Czechy, Japonia i Arabia Saudyjska. Trzy okazałe pałace zajmuje ambasada Rosji (wcześniej była to placówka Związku Sowieckiego, już od lat 30. XX w.).

Willa pod szesnastym

Jeszcze kilkanaście lat...

21408

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

z Rosji, zamiast je na miejscu inwestować? Bo nie ma w co? Bo Matuszka Rossija to dojna krowa, z której nie tylko doi się mleko, ale już nawet ssie się jej krew? Współczesna oligarchia finansowa Rosji, to marionetki w rękach światowej finansjery, która stosuje zasady tzw. gospodarczego liberalizmu, bez większych ograniczeń-poza jakimś haraczem dla cara Putina(na armię i propagandę). A Zachód cierpi na niezdrową fascynację Rosją z perspektywy lobby finansowego, dla którego człowiek jest uprzedmiotowiony przez kapitał, który najlepiej funkcjonuje w warunkach kolonializmu. A Rosja przez wieki była i jest kolonią-tak Wschodu, jak i Zachodu. I chyba prędko tego jarzma nie zrzuci, bo nawet cerkiew rosyjska, która w depozycie nauki ewangelicznej, winna postulować prawe i sprawiedliwie relacje społeczne, sama hołduje zasadzie konformistycznej uległości wszelkiej władzy. Na Zachodzie(a i na Wschodzie), ta kolonialna podległość ruskiego narodu, jest dla wielu osób bardzo na rękę.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]