Reklama

Pęknięte lustro

Pęknięte lustro

08.04.2013
Czyta się kilka minut
„Powieść to zwierciadło przechadzające się po gościńcu” – mawiał Stendhal. O Bieriezowskim mógłby napisać, że był krążącym krętymi korytarzami zwierciadłem przełomu po rozpadzie ZSRR – i krzywym zwierciadłem przemian w Rosji Putina.
Borys Bierezowski w Londynie, listopad 2011 r. Fot. Peter Macdiarmid / GETTY IMAGES / FPM
J

Jego epoka skończyła się już dawno. Ale gdy podano wiadomość o jego śmierci – w sobotę, 23 marca, znaleziono go martwego w łazience willi w Ascot koło Londynu – w mediach natychmiast pojawił się ton znany i rytualny: że wraz z odejściem Borysa Bieriezowskiego do historii odeszła cała epoka.
Bieriezowski – kiedyś najbogatszy rosyjski oligarcha, od lat na emigracji w Wielkiej Brytanii, zawzięty przeciwnik Kremla, uczestnik licznych afer – zmarł na skutek powieszenia. Śledztwo w sprawie wyjaśnienia okoliczności zgonu oligarchy-dysydenta trwa. Trwają też spekulacje, czy to samobójstwo czy zabójstwo.
BORYS-INTRYGANT I GOLEM-ZWYCIĘZCA
„Wydaje mi się, że on ma ogon, tylko zasłania go dłuższą marynarką” – powiedziała kiedyś moja znajoma, przyglądająca się z bliska poczynaniom Bieriezowskiego. Tak kilkanaście lat temu, w czasach prezydenta Borysa Jelcyna,...

19495

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]