Reklama

Tu mówi Moskwa

Tu mówi Moskwa

02.08.2021
Czyta się kilka minut
O tym, że Londyn to pralnia brudnych pieniędzy Kremla, wiadomo od lat. Teraz dochodzą obawy, że stanie się również ośrodkiem rosyjskich wpływów.
Wiktoriańskie kamienice w dzielnicy Kensington w Londynie. ALAMY / BE&W
T

Takiego starcia jeszcze nie było: kremlowski koncern i trzech miliarderów kontra brytyjska dziennikarka. 28 lipca przed Wysokim Trybunałem, najważniejszym sądem cywilnym Anglii i Walii, rozpoczęły się przesłuchania w sprawie, którą naftowy gigant Rosnieft, a także Roman Abramowicz (właściciel m.in. klubu Chelsea Londyn) oraz Michaił Fridman i Piotr Awen (obaj kontrolujący największy bank komercyjny Rosji) wytoczyli Catherine Belton, byłej korespondentce dziennika „Financial Times” w Moskwie. A ostatnio – autorce bestsellera „Putin’s People” („Ludzie Putina”), opatrzonego podtytułem: „Jak KGB podbiło Rosję, a potem wzięło się za Zachód”.

Przedstawieni w książce jako przekupni, oligarchowie oskarżają Catherine Belton i jej wydawnictwo o zniesławienie. Proces jest też ostatnią odsłoną długiego sporu o rolę rosyjskich pieniędzy i wpływ Kremla na brytyjską rzeczywistość. Sporu,...

9233

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Obstrukcja D.Trumpa. Czy autor wie co pisze. Zepewne codziennie czyta NYT i Washington Post oraz ogląda CNN. Wymienione media mają jedną wspólną cechę. Są antyamerykańskie. Demokraci mają absolutną władzę już ponad 6 miesięcy. Gdzie sa ich dowody na współpracę Trumpa z Rosjanami. Demokratyczni pajace w kongresie USA typu Adama Shiff przez cztery lata oświadczali, że mają te dowody a teraz milczą. Oczywiście że najpierw Zwiazek Sowiecki a teraz putinowska Rosja zawsze chciały zdestabilizować Amerykę i w ostatnich kilku latach Rosja odniosła duże sukcesy w tej dziedzinie. Stało się to za sprawą 90% mediów w USA (prasa i TV), mediów społecznościowych i części "elit" demokratycznych. Wszystkie te grupy współpracowały aktywnie (świadomie i nieświadomie) z ludźmi Putina na destabizacją Ameryki uniemożliwiając praktycznie normalną pracę administracji Trumpa. Co teraz robi nieudolny Biden? Ustępuje Rosjanom w NS2 i wielu innych dziedzinach. Synalek prezydenta (Hunter B.) zarobił miliony od rosyjskich, ukraińskich i chińskich biznesów w czasach gdy tatuś pełnił funkcję viceprezydenta. Czy był wybitnym specjalistą w jakiejś dziedzinie? Był narkomanem, alkoholikiem i obce mocarstwa kupowały sobie dostęp do tatusia. Gdyby coś takiego zrobił któryś z synów Trumpa, to media zajmowałyby się nieustająco tym tematem. Informacje na temat Huntera Bidena zostały zablokowane przed wyborami przez media społecznościowe i tradycyjne. Taka jest wiarygodność współczesnych mediów i wielu ludzi dostrzega, że największym zagrożeniem dla demokracji na świecie są współczesne i skorumpowane media. Tak uważa między innym emerytowany dziennikarz amerykańskiej CBS Bernie Goldberg. Co pisze można łatwo sprawdzić na jego stronie internetowej.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]