Reklama

Misja: iść środkiem, swobodnie

Misja: iść środkiem, swobodnie

17.04.2016
Na warszawski Muranów wrócił mural upamiętniający Marka Edelmana. Namalował go ponownie Dariusz Paczkowski.
Dariusz Paczkowski, Warszawa, 13 kwietnia 2016 r. Fot. Rafał Siderski dla „TP”
M

Mural powstał nocą z 14 na 15 kwietnia. Po cichu, bez przemówień i zadęcia. – To nie w stylu Marka Edelmana. Byłby z nas zadowolony – mówi Paczkowski. Powrót malowidła na teren dawnego getta celebrował tylko w Muzeum POLIN warsztatami dla młodzieży z historii street artu i zaangażowanego społecznie graffiti. Uczestnicy przygotowali szablony w formie żonkili do namalowania na płóciennych torbach, a po zajęciach przeszli pod budynek szkoły przy Karmelickiej obejrzeć nowe-stare dzieło swojego wykładowcy.

Długa kręcona broda, za którą tarmosił go przyjacielsko Dalajlama podczas wizyty w Polsce, postura niedźwiedzia, kolorowy strój łączący punkową nonszalancję z przesłaniem pacyfisty. Paczkowski nie należy do tych, którzy przejdą niezauważeni ulicą. Z zawodu stolarz, ojciec dwójki dzieci, buddysta. Gdy w 1987 r. malował na murach najsłynniejszy polski szablon przedstawiający Lenina...

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Komentarze

Świetna historia - przyznaję z zażenowaniem, że wcześniej mi nieznana. Największy szacunek budzi totalna pewność obranej drogi i konsekwencja w kroczeniu nią u Paczkowskiego, które są cały czas w tle tego tekstu. Podziwiam i obiecuję sobie śledzić te losy wnikliwiej.

https://youtu.be/2f_YnBJt0sg

Podobne teksty

Barbara Nowacka, Paweł Kurtyka, Jacek Gądek
Michał Bilewicz, Michał Łuczewski, Grzegorz Wysocki

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]