Reklama

Misja: iść środkiem, swobodnie

17.04.2016
Czyta się kilka minut
Na warszawski Muranów wrócił mural upamiętniający Marka Edelmana. Namalował go ponownie Dariusz Paczkowski.
Dariusz Paczkowski, Warszawa, 13 kwietnia 2016 r. Fot. Rafał Siderski dla „TP”
M

Mural powstał nocą z 14 na 15 kwietnia. Po cichu, bez przemówień i zadęcia. – To nie w stylu Marka Edelmana. Byłby z nas zadowolony – mówi Paczkowski. Powrót malowidła na teren dawnego getta celebrował tylko w Muzeum POLIN warsztatami dla młodzieży z historii street artu i zaangażowanego społecznie graffiti. Uczestnicy przygotowali szablony w formie żonkili do namalowania na płóciennych torbach, a po zajęciach przeszli pod budynek szkoły przy Karmelickiej obejrzeć nowe-stare dzieło swojego wykładowcy.

Długa kręcona broda, za którą tarmosił go przyjacielsko Dalajlama podczas wizyty w Polsce, postura niedźwiedzia, kolorowy strój łączący punkową nonszalancję z przesłaniem pacyfisty. Paczkowski nie należy do tych, którzy przejdą niezauważeni ulicą. Z zawodu stolarz, ojciec dwójki dzieci, buddysta. Gdy w 1987 r. malował na murach najsłynniejszy polski szablon przedstawiający Lenina...

18501

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]