Reklama

Ładowanie...

Modlitwa i praca na półtora etatu

13.04.2015
Czyta się kilka minut
Po pięciu latach od przybycia z Francji Monastyczne Wspólnoty Jerozolimskie stały się ważnym punktem na duchowej mapie Warszawy.
Świątynia Monastycznych Wspólnot Jerozolimskich przy Łazienkowskiej, Warszawa, kwiecień 2015 r. Fot. Marcin Kiedio
W

Wyobraź sobie katolicki kościół pozbawiony ozdób. Nadmiaru malowideł. Styropianowych dekoracji. Wyobraź sobie liturgię, która się toczy bez pośpiechu.Gdy kończy się jedno czytanie, zapada cisza. Żeby pomyśleć. (…) Doświadczyć upływającego powoli czasu. Jak na pustkowiu, gdzie wydarzeniem staje się najdrobniejszy dźwięk. Przelot ptaka. Dalekie echo. Wtedy znaczenia nabiera każdy gest. Spojrzenie. Krok lub pozostanie na miejscu. Liturgia” – pisał Jerzy Sosnowski. Nie jest to fragment kolejnej powieści pisarza. Taki kościół istnieje nie tylko w literackiej wyobraźni. W swoim felietonie publikowanym w kwartalniku „Więź” Sosnowski opisuje liturgię Monastycznych Wspólnot Jerozolimskich, które od pięciu lat są obecne w Warszawie – 18 i 19 kwietnia będą świętować tę rocznicę.

Budynek, który w stolicy na zaproszenie kard. Nycza objęły wywodzące się z Francji Wspólnoty Jerozolimskie,...

9437

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]