Reklama

Modlitwa i praca na półtora etatu

Modlitwa i praca na półtora etatu

13.04.2015
Czyta się kilka minut
Po pięciu latach od przybycia z Francji Monastyczne Wspólnoty Jerozolimskie stały się ważnym punktem na duchowej mapie Warszawy.
Świątynia Monastycznych Wspólnot Jerozolimskich przy Łazienkowskiej, Warszawa, kwiecień 2015 r. Fot. Marcin Kiedio
W

Wyobraź sobie katolicki kościół pozbawiony ozdób. Nadmiaru malowideł. Styropianowych dekoracji. Wyobraź sobie liturgię, która się toczy bez pośpiechu.Gdy kończy się jedno czytanie, zapada cisza. Żeby pomyśleć. (…) Doświadczyć upływającego powoli czasu. Jak na pustkowiu, gdzie wydarzeniem staje się najdrobniejszy dźwięk. Przelot ptaka. Dalekie echo. Wtedy znaczenia nabiera każdy gest. Spojrzenie. Krok lub pozostanie na miejscu. Liturgia” – pisał Jerzy Sosnowski. Nie jest to fragment kolejnej powieści pisarza. Taki kościół istnieje nie tylko w literackiej wyobraźni. W swoim felietonie publikowanym w kwartalniku „Więź” Sosnowski opisuje liturgię Monastycznych Wspólnot Jerozolimskich, które od pięciu lat są obecne w Warszawie – 18 i 19 kwietnia będą świętować tę rocznicę.

Budynek, który w stolicy na zaproszenie kard. Nycza objęły wywodzące się z Francji Wspólnoty Jerozolimskie,...

9437

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

zdjął sandały, bowiem miejsce na którym stanął było święte. Świątynię w centrum metropolii można przyrównać do biblijnej ' góry' która nie tyle jest symbolem opuszczenia świata co zapowiedzią wejścia weń boską 'stopą', stanięcia na ludzkiej ziemi. Pewien trapista opuszczając pustelnię wiedział już,że miejscem świętym jest każda ludzka istota. Od czasów Jezusa, Boga nie trzeba szukać wdrapując się na święta górę, ba, w bogato przyozdobionych świątyniach, lecz między ludźmi. Miejscem świętym stało się bowiem obcowanie Boga z ludźmi i ciało, które upodobał sobie na swoje mieszkanie. Inni poszli dalej. Twarz spotkanego miała przybliżać myśl o rychłym spotkaniu z samym Bogiem. To drugi, Inny otwierał drogę, drzwi swego domostwa, a zapraszając do wspólnej wędrówki, jaką można uznać każdego z nas pielgrzymkę przez ziemię, celebrował Eucharystię. Abraham poszedł w nieznane, ale przybysza/spotkanego witał jak posłańca Bożego. Tekst jest wspaniały, jestem zachwycona tym, co w nim znajduję. Centralnym miejscem jest spotkanie ciała z Ciałem, albo jak kto woli Słowa, które stało się ciałem i zamieszkało między nami. Bywa, że skupiając się na zewnętrznych znakach dbając przesadnie o ich doskonałość zabraknie nam czasu na ów najważniejszy moment - czas nam dany, darowany. Święcić Dzień Święty nie znaczy tylko uczcić zdarzenia sprzed lat wielu, ale nasz dzień powszedni, codzienność, pozwolić sobie wejść 'na górę', na spotkanie. Chodzi też, myślę, o naturalność, swobodę poruszania się w Domu Ojca, co zostało zasygnalizowane w opisie zachowań dzieci. To jest 'nasz dom' i wszystko co moje do Ojca należy, a co od Ojca i Syna pochodzi jest moje/Twoje-nasze. "Pismo katolaickie"-hmm? Zaskakujące.

Na jego zaproszenie Wspólnoty Jerozolimskie przybyły do Warszawy

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]