Reklama

Ładowanie...

Okno na życie

25.10.2015
Czyta się kilka minut
Jedne zadbane, najwyraźniej urodzone w szpitalu, inne jeszcze z łożyskiem, owinięte w podkoszulek – w oknach życia zostawiono 86 noworodków. ONZ zaleciła Polsce likwidację okien.
Okno życia we Wrocławiu przy ośrodku prowadzonym przez siostry boromeuszki. Fot. Wojtek Wilczyński / FORUM
W

Według Komitetu Praw Dziecka ONZ naruszają prawo dziecka do tożsamości, więc są niezgodne z Konwencją o prawach dziecka. Temat nie jest nowy – uwagę na to zwracała już w 2012 r. Maria Herczog, węgierska socjolożka i członkini Komitetu. W jednym z wywiadów argumentowała wtedy, że dziecko ma prawo znać swoich biologicznych rodziców, a okna życia takiej możliwości nie zapewniają. Wtedy Komitet nie rekomendował Polsce ich likwidacji. Takie zalecenie pojawiło się dopiero teraz.
 

Ostateczna alternatywa

18 września w Genewie Polska zaprezentowała okresowe sprawozdanie z realizacji postanowień Konwencji o prawach dziecka. W uwagach do niego Komitet stwierdził m.in., że jest „głęboko zaniepokojony brakiem regulacji i rosnącą liczbą okien życia dla niemowląt, które pozwalają na anonimowe porzucenie dziecka, co stanowi naruszenie m.in. artykułów 6-9 i 19...

5476

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]