Ładowanie...
Okno na życie

Według Komitetu Praw Dziecka ONZ naruszają prawo dziecka do tożsamości, więc są niezgodne z Konwencją o prawach dziecka. Temat nie jest nowy – uwagę na to zwracała już w 2012 r. Maria Herczog, węgierska socjolożka i członkini Komitetu. W jednym z wywiadów argumentowała wtedy, że dziecko ma prawo znać swoich biologicznych rodziców, a okna życia takiej możliwości nie zapewniają. Wtedy Komitet nie rekomendował Polsce ich likwidacji. Takie zalecenie pojawiło się dopiero teraz.
Ostateczna alternatywa
18 września w Genewie Polska zaprezentowała okresowe sprawozdanie z realizacji postanowień Konwencji o prawach dziecka. W uwagach do niego Komitet stwierdził m.in., że jest „głęboko zaniepokojony brakiem regulacji i rosnącą liczbą okien życia dla niemowląt, które pozwalają na anonimowe porzucenie dziecka, co stanowi naruszenie m.in. artykułów 6-9 i 19...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]