Reklama

Przywróćmy metropoliom religijność ludową

Przywróćmy metropoliom religijność ludową

14.07.2014
Czyta się kilka minut
Spotkania przy osiedlowych kapliczkach i msze na stadionach mogą lepiej wyrażać wiarę w obecność Jezusa niż procesja na wsi, gdzie nie ma już ani jednego rolnika.
Podwórko na warszawskiej Pradze Fot. Chris Niedenthal / FORUM
P

Początek lata to w Polsce czas pobożności ludowej. Tradycja nakazuje w maju śpiewać litanię loretańską, w czerwcu – litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Reaktywację tego zwyczaju w mieście zaproponował niedawno magazyn „Dywiz”, organizując nabożeństwa przy warszawskich kapliczkach. Niestety, spotkał się z niezrozumieniem. Na portalu Christianitas.org pomysł uznano za „zbożne zabawy intelektualistów”.
Szkoda. Nie był to bowiem kaprys miejskich intelektualistów, tylko próba przywrócenia pobożności ludowej miastu.
Ludowa czy ludu
Tomasz Dekert z „Christianitas” studził zapał organizatorów pisząc, że ich inicjatywa z pobożnością ludową „nie ma zbyt wiele wspólnego”. Co więcej – że „prawdziwa wiejska pobożność ludowa okazałaby się dla nich trudna do przełknięcia”.
U źródeł krytyki tkwi jednak nieporozumienie. Dekert najwyraźniej utożsamia...

10030

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]