Reklama

Ładowanie...

Przywróćmy metropoliom religijność ludową

14.07.2014
Czyta się kilka minut
Spotkania przy osiedlowych kapliczkach i msze na stadionach mogą lepiej wyrażać wiarę w obecność Jezusa niż procesja na wsi, gdzie nie ma już ani jednego rolnika.
Podwórko na warszawskiej Pradze Fot. Chris Niedenthal / FORUM
P

Początek lata to w Polsce czas pobożności ludowej. Tradycja nakazuje w maju śpiewać litanię loretańską, w czerwcu – litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Reaktywację tego zwyczaju w mieście zaproponował niedawno magazyn „Dywiz”, organizując nabożeństwa przy warszawskich kapliczkach. Niestety, spotkał się z niezrozumieniem. Na portalu Christianitas.org pomysł uznano za „zbożne zabawy intelektualistów”.
Szkoda. Nie był to bowiem kaprys miejskich intelektualistów, tylko próba przywrócenia pobożności ludowej miastu.
Ludowa czy ludu
Tomasz Dekert z „Christianitas” studził zapał organizatorów pisząc, że ich inicjatywa z pobożnością ludową „nie ma zbyt wiele wspólnego”. Co więcej – że „prawdziwa wiejska pobożność ludowa okazałaby się dla nich trudna do przełknięcia”.
U źródeł krytyki tkwi jednak nieporozumienie. Dekert najwyraźniej utożsamia...

10030

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]