Reklama

Skorupy i bezkręgowce

Skorupy i bezkręgowce

10.12.2012
Czyta się kilka minut
Istnieje niebezpieczeństwo rozmywania tożsamości Kościoła, ale może być też taki rodzaj zamknięcia, który tak usilnie broni się przed zmianami, że właściwie odbiera życie.
Debata w klubie Państwomiasto. Warszawa, 5 grudnia 2012 r. Fot. Grażyna Makara
C

Czym jest Kościół otwarty? Oddzielną grupą wierzących? A może otwartość jest konieczną cechą Kościoła i nie ma innego Kościoła niż „otwarty”?

KS. ADAM BONIECKI: Tym, którzy uważają się za Kościół otwarty, grozi, że innych będą uznawać za Kościół zamknięty. Dlatego w „Tygodniku” przez lata wystrzegaliśmy się tego określenia. Ale jednocześnie inni wykluczali nas. Tu tkwi sedno sprawy: być otwartym to znaczy nie wykluczać innych. Jezus mówił: „pójdźcie do mnie wszyscy” i sam chodził: do grzeszników, chorych i wszystkich, którzy się źle mają. Otwartość chrześcijaństwa polega na tym, że jest to struktura otwartych ramion dla wszystkich – bo za wszystkich umarł Chrystus. Taki jest sens Kościoła.

O. MACIEJ ZIĘBA: Nie znoszę określenia „Kościół otwarty”. Przecież podczas każdej Mszy mówimy: „una sancta catholica ecclesia”....

17498

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]